autodesk inventor professional 2015 student version find this autodesk autocad lt 2015 mac os education edition autocad 2018 oem buy how autocad windows 10 oem buy 10 home sales

Kino BODO - repertuar

Drukuj PDF
M05-Logo-BODO   Zapraszamy do kina Bodo

na paczkę dobrego kina.

Zapraszamy na paczkę informacji prosto z BODO.

Od 29 września zapraszamy na romans „Maudie”.
W dniach od 1-25 października odbywać się będzie w BODO – OPOWIEDZ MI O SOBIE – Przegląd kina wielokulturowego.
3 października o godz. 20:30 zapraszamy na przegląd filmów animowanych BIT BANG FEST PRZEDSTAWIA: 100 LAT ANIMACJI ARGENTYŃSKIEJ.
W dniu 5 października o godzinie 18:30 zapraszamy na ARCHI-projekcje – wydarzenie towarzyszące festiwalowi #detalfest
W dniach 6-15 października zapraszamy na FESTIWAL OBJAZDOWY WATCH DOCS 2017 – ŁÓDŹ.
14 października o godz. 16:00 wystartuje ANARCHISTYCZNY FESTIWAL FILMOWY.
Bieżące filmy w naszym repertuarze: „2 noce do rana”, „Przeżyć: metoda Houellebecqa”,  „Nie ma tego złego... ”, „Safari”, „21 x Nowy Jork”, „Kedi - sekretne życie kotów”.

  Gorąco zapraszamy do BODO.

 

PREMIERY / WYDARZENIA w BODO

*** PREMIERY/NOWOŚCI w BODO ***

MaudieMaudie
Reżyseria: Aisling Walsh
Produkcja: Irlandia, Kanada (2016)
Gatunek: romans
Czas: 115'

"Maudie" to wzruszająca opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych kanadyjskich artystek. Niesamowita historia o romansie pomiędzy samotnikiem (Ethan Hawke), a kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/64vn6VLi0VM

 

 

 

Przeżyć metoda HouellebecqaPrzeżyć: metoda Houellebecqa (To Stay Alive: A Method)
Reżyseria: Arno Hagers, Erik Lieshout, Reinier van Brummelen
Produkcja: Holandia (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 70'

Esej, będący błyskotliwym zbiorem porad skierowanych do "tych, którzy zaraz mają się poddać" jest pochwałą twórczej wolności, która nieuchronnie prowadzi do cierpienia i samotności, będących ceną za bezkompromisową realizację własnego "ja". Czuć tu wszystkie obsesje przyszłego wielkiego pisarza: depresję, uwolnienie poprzez sztukę, gorzką refleksję nad światem, pochwałę bezkompromisowości i indywidualizmu, oskarżenie matki o nieczułość wobec dziecka…
Zwiastun filmu: https://youtu.be/DxMT9A--3ug

 

 

***

2-Noce-Do-Rana2 noce do rana (2 yötä aamuun)
Reżyseria: Mikko Kuparinen
Produkcja: Finlandia, Litwa (2015)
Gatunek: melodramat
Czas: 84'

Podczas podróży służbowej Caroline, francuska architekta i Jaako, fiński DJ, spotykają się w Wilnie na Litwie i razem spędzają noc. Ale ich relacja, która miała być tylko jednorazową przygodą, niespodziewanie nabiera tempa, gdy wulkaniczna chmura popiołu uniemożliwia im wylot z Wilna.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/ZfERiB5MWxE

 

 

 

***

Nie ma tego zlegoNie ma tego złego... (Marie-Francine)
Reżyseria: Valérie Lemercier
Produkcja: Belgia, Francja (2017)
Gatunek: komedia
Czas: 95'

Marie-Francine po odejściu męża i utracie pracy wraca do domu rodziców. Wkrótce poznaje Miguela, czarującego kucharza, który śmiesznym zrządzeniem losu znajduje się w takiej samej sytuacji jak ona.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/P4oeVGcaHDM

 

 

 

***

 
SafariSafari
Reżyseria: Ulrich Seidl
Produkcja: Austria (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 91'

Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę "Raj: miłość", o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie. Wszystko jest jak najbardziej legalne – każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości (myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące), tworzą się miejsca pracy i infrastruktura – cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd. Film jest okrutnym rewersem programów przyrodniczych – widzimy śmierć i cierpienie zwierząt, fizyczne podniecenie myśliwych; ludzi, którzy przyznają sobie prawo do panowania nad naturą i czerpią satysfakcję z zadawania śmierci. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/xK5qy0-o6kg

***

21 x Nowy Jork21 x Nowy Jork
Reżyseria: Piotr Stasik
Produkcja: Polska (2016)
Gatunek: Dokumentalny
Czas: 70'

Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/8NGHHCzSFOE

 

 

 

***

Kedi - sekretne życie kotówKedi - sekretne życie kotów (Kedi)
Reżyseria: Ceyda Torun
Produkcja: Turcja, USA (2016)
Gatunek: Dokumentalny
Czas: 80'

Stambuł to miasto z sięgającą tysięcy lat historią i jedyne najprawdziwsze kocie imperium. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to indywidualności, które są przewodnikami po mieście.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/FckA4KvEllQ

 

 

 

 

***

*** WYDARZENIA w BODO ***

OPOWIEDZ MI O SOBIE
Przegląd kina międzykulturowego
Edycja I: Kobiety

01 Plakat Opowiedz mi

 

1-25 października 2017. Wstęp 10 złotych

Serdecznie zapraszamy Państwa na przegląd kina międzykulturowego OPOWIEDZ MI O SOBIE. Jego pierwsza edycja, która odbędzie się już w dniach 1-25.10.2017 r. w łódzkim kinie Bodo, przedstawiać będzie obraz kobiet w pięciu ujęciach: chrześcijańskim, judaistycznym, muzłumańskim, buddyjskim i socjologicznym. Każda odsłona będzie miała formę projekcji filmowej, po której płynnie przejdziemy do dyskusji z przedstawicielami danego nurtu.

Dlaczego opowieści o Kobietach?
Z kobietami związane są liczne stereotypy kulturowe. Narzucają nam one obraz pań w różnych systemach filozoficzno-religijnych, który często odbiega od stanu faktycznego, co ma swoje duże konsekwencje społeczne. Chcemy z nimi walczyć, dlatego też pragniemy zaprosić Uczestników w podróż przez kobiecy świat przedstawiony w pięciu ujęciach.
Celem przeglądu  kina międzykulturowego OPOWIEDZ MI O SOBIE jest też przypomnienie widzom, że bez względu na różniące nas poglądy (religijne czy kulturowe) warto poznać tych „innych”, spróbować zrozumieć otwierając się na ich postrzeganie świata.
Każde ujęcie to jeden film, po którym odbędzie się dyskusja prowadzona przez kobietę i mężczyznę – przedstawicieli danej kultury związanego z Łodzią lub okolicami.

Miejsce, czas, bilety
Przegląd OPOWIEDZ MI O SOBIE odbędzie się w kinie Bodo (Łódź, ul. Rewolucji 78/80) w następujących dniach:

 DATA  KULTURA  FILM  GOŚCIE
 01.10 (niedziela)  buddyzm  „Mistrzynie życia duchowego”  Małgorzata Dobrowolska (buddyzm theravāda, reżyserka filmu) oraz _____ ______ (buddysta zen)
 08.10 (niedziela)  islam  „Mustang”  Blanka Rogowska (Katedra Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego) oraz Khamis Abtan (imam wspólnoty muzłumańskiej w Łodzi)
 15.10 (niedziela)  judaizm  „Wypełnić pustkę”  Miriam Szychowska oraz Dawid Gurfinkiel (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi)
22.10 (niedziela) socjologia „Szwedzka teoria miłości” Mariusz Janik (łodzianin, dziennikarz, filmoznawca, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego) i Kamila Młynarczyk - (łodzianka, absolwentka dziennikarstwa i kultury francuskiej, pasjonat filmoznawstwa współpracująca z Kołem Krytyków Filmowych UŁ oraz Transatlantyk Festivalem)
25.10 (środa) chrześcijaństwo „Historia Marii” s. Anna Maria Pudełko (apostolinka ze Skierniewic), o. Tomasz Nowak (dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi)

Wstęp na każdą projekcję filmową połączoną z dyskusją będzie kosztował tylko 10 zł.

Mecenas, organizatorzy, patroni medialni
Organizator: OLGA GRETKA
Współorganizator: KINO BODO
Paroni Medialni: TVP3 ŁÓDŹ, RADIO ESKA, GAZETA WYBORCZA, PLASTER ŁÓDZKI
Projekt współfinansowany: W RAMACH PROGRAMU WSPÓŁTWORZENIA WYDARZEŃ TRANSATLANTYK FESTIVAL W ŁODZI – MIKROGRANTY 2017

Aktualne informacje o przeglądzie znajdziecie na stronie www.kinobodo.pl.

OPISY FILMÓW

Mistrzynie życia duchowego
Reżyseria: Małgorzata Dobrowolska
Produkcja: Polska (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 60'

Film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji święcenia kobiet na mniszki buddyjskie.
W większości największych współczesnych religii świata kobiety nie są dopuszczane do wyższych stanowisk w hierarchii monastycznej. Reżyserka filmu, wychowana w katolickim kraju, wyrusza na Sri Lankę, aby poznać kobiety, które przełamują te schematy. Głównymi bohaterkami filmu są trzy pierwsze w pełni wyświęcone mniszki buddyjskie w tradycji Theravādy.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=HJm3hVK09gc

Mustang
Reżyseria: Deniz Gamze Ergüven
Produkcja: Francja, Niemcy, Turcja, Katar (2015)
Gatunek: dramant
Czas: 97'

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=dLGClZ5dQgE

Wypełnić pustkę (Lemale et ha'halal)
Reżyseria: Rama Burshtein
Produkcja: Izrael (2012)
Gatunek: dramat
Czas: 97'

Chasydzi fascynują trudną do zrozumienia umiejętnością pogodzenia ortodoksyjnej tradycji z wymogami życia w nowoczesnym społeczeństwie izraelskim. "Wypełnić pustkę" zabiera widza w najintymniejszą przestrzeń chasydzkiej rodziny. Osiemnastoletnia Shira po śmierci starszej siostry musi od nowa szukać swojego miejsca w społeczności. Jej osobiste szczęście zależy całkowicie od umiejętności odnalezienia się w relacjach z najbliższymi, które tylko pozornie są ściśle sformalizowane przez religię i tradycję.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=A_ndUEX6U1s

Szwedzka teoria miłości (The Swedish Theory of Love)
Reżyseria: Erik Gandini
Produkcja: Szwecja (2015)
Gatunek: dokument
Czas: 76'

W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest "Family of the Future", nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Okazuje się, że niezależność - podstawowa wartość u naszych zamorskich sąsiadów - ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a zdarza się, że ciała samotnie zmarłych znajdowane są dwa lata po ich śmierci. Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia. Pragną potomstwa, ale nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem, bo wymaga ona kompromisów i wyrzeczeń. Film jest brawurowo zrealizowanym kalejdoskopem tego bliskiego, a zarazem bardzo egzotycznego z polskiej perspektywy kraju.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=pqdreRzZxf4

Historia Marii (Marie Heurtin)
Reżyseria: Jean-Pierre Améris
Produkcja: Francja (2014)
Gatunek: biograficzny, dramat
Czas: 95'

Jak pokazać świat komuś, kto ma z nim kontakt jedynie za pomocą dotyku? Poruszająca i krzepiąca Historia Marii przedstawia losy głuchoniemej i niewidomej dziewczynki, która po koniec XIX wieku trafiła pod opiekę sióstr zakonnych. Jedna z nich, Margueritte, postanowiła że nauczy swoją podopieczną języka migowego, aby ta mogła poznawać otoczenie i innych ludzi. Niesamowity upór, wiara i miłość bliźniego okazuje się silniejsza niż jakiekolwiek bariery. A historia Marie Heurtin i jej przewodniczki, siostry Margueritte, na długo zostaje pod powiekami.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/GK5b3MT63nQ

***

BIT BANG FEST PRZEDSTAWIA: 100 LAT ANIMACJI ARGENTYŃSKIEJ
3 października 2017, godzina 20:30, wstęp co łaska

 Bit Bang Fest

9. listopada 1917 roku w Buenos Aires odbyła się premiera pierwszej argentyńskiej animacji pełnometrażowej będącej równocześnie pierwszą pełnometrażowa animacją w historii kina. APOSTOŁ Quirino Cristianiego zapoczątkował dzieje jednej z najciekawszych animowanych kinematografii Ameryki Południowej. Przygotowany specjalnie na tę okazję przez Festiwal BIT BANG FEST w Buenos Aires program filmowy obejmuje wielokrotnie nagradzane, najgłośniejsze krótkie animacje z ostatnich 13 lat. Znajdziemy tam zarówno filmy zrealizowane w dużych studiach, jak i produkcje w pełni niezależne.
Filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami.
Wydarzenie: https://web.facebook.com/events/284611965369617

***

ARCHI-projekcje – wydarzenie towarzyszące festiwalowi #detalfest
5 października 2017, godzina 18:30, wstęp 15 złotych


5 października o godzinie 18:30 zapraszamy w kina BODO na projekcje filmów architektonicznych, które w swoich archiwach zgromadziła Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Partnerem projekcji jest Festiwal Detalu Architektonicznego #detalfest, który odbywać się będzie w Łodzi w dniach 5-8 października 2017.

Będą to: „Człowiek z otwartą dłonią” (film poświęcony Le Corbusierowi), „Wejchertowie” (sylwetka pary architektów, która zaprojektowała Nowe Tychy), „Wrocław leży nad Odrą” oraz „Ulica Piotrkowska”.
Wstęp na projekcję będzie kosztować 15 złotych.

Opis filmów:

Człowiek z otwartą dłonią
Reżyseria: Grzegorz Tomczak
Produkcja: Polska 1993
Czas: 56’
Film poświęcony wielkiemu twórcy w dziedzinie architektury Le Corbusierowi. Prezentuje wszystkie ważne realizacje La Corbusiera w krajach Zachodu i Wschodu, przekazując też wypowiedzi o jego pracy wyrażone przez współpracowników z Indii, Francji, USA, Japonii jak również innych twórców takich jak: Yannis Xenakis, Ren Suzuki, Andre Vogensky, Jerzy Sołtan. Film ukazuje istotę dzieł Le Corbusiera przez niekonwencjonalne spojrzenie na jego architekturę.

Wejhertowie
Reżyseria: Władysław Wasilewski
Produkcja: Polska 1979
Czas: 18’
Filmowy portret architektów - Hanny i Kazimierza Wejchertów, którzy całe swoje twórcze życie poświęcili budowie jednego miasta. Autor filmu przedstawia bohaterów na tle ich dzieła, ujawnia pasje, zamierzenia i marzenia twórców miasta, związane z jego powstawaniem. Rezultatem 30-letniego trudu Wejchertów i kierowanego przez nich zespołu architektów są Nowe Tychy. Wypowiedzi autorów miasta, ich współpracowników i uczniów świadczą o istnieniu wśród nich silnej więzi wytworzonej w czasie długich lat wspólnego działania i o głębokiej satysfakcji z dokonanej pracy. Towarzyszy temu równocześnie świadomość, że jest to dla nich praca nigdy nie skończona, bo twór, jakim jest miasto, rozwija się poprzez stulecia.

Wrocław leży nad Odrą
Reżyseria: Marceli Matraszek
Produkcja: Polska 1964
Czas: 15’
W filmie poznajemy zabytki architektoniczne miasta Wrocław.

Ulica Piotrowska
Reżyseria: Daniel Szylit
Produkcja: Polska 1966
Czas: 12’
Opowieść o jednej z najsłynniejszych polskich ulic. Początki Piotrkowskiej i jej historia aż do lat ’60.

***

FESTIWAL OBJAZDOWY WATCH DOCS 2017 – ŁÓDŹ
6-15 października 2017

WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Festiwal WATCH DOCS organizowany jest przez Helsińską Fundację Praw Człowieka przy współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz ze Społecznym Instytutem Filmowym. Głównym celem festiwalu filmowego WATCH DOCS jest poszerzanie świadomości, wrażliwości i wiedzy na temat praw człowieka. Filmy są jednym z najpotężniejszych czynników kształtujących wyobrażenia, poglądy i wrażliwość. Filmy dokumentalne mają szczególną wartość – walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Festiwal główny odbywa się co roku w Warszawie. WATCH DOCS to również spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków.

WATCH DOCS to także ruch społeczny oraz platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego, który organizowany jest corocznie po edycji głównej w Warszawie. Festiwal objazdowy powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku oddolnych inicjatyw ludzi i instytucji z całej Polski. W 2017 roku festiwal objazdowy odwiedzi blisko 40 miast, wśród których znalazła się także Łódź.

W Łodzi festiwal odbędzie się w dwóch kinach niezależnych – w kinie Stare Kino Old Cinema oraz w kinie BODO – w terminie 6-15 października.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe oraz imprezy towarzyszące jest BEZPŁATNY.

Program festiwalu:

6 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
STARE KINO OLD CINEMA
ok.18:00 Otwarcie Festiwalu*
19:00 Gułag trudna pamięć
20:00 Maminsynek

7 PAŹDZIERNIKA 17 (SOBOTA)
KINO BODO:
19:00 #mojaucieczka
20:40 Model Erpatak

9 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK)
STARE KINO OLD CINEMA:
19:00 Ikona
20:00 Długi dystans

12 PAŹDZIERNIKA (CZWARTEK)
KINO BODO:
19:00 Kto mnie teraz pokocha
20:30 Sprawa Borneo

13 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
KINO BODO:
17:00 Walka z Szatanem

14 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
KINO BODO:
15:00 Bez cenzury
STARE KINO:
19:00: Wielki Mur
20:30 Model Erpatak

15 PAŹDZIERNIKA (NIEDZIELA)
STARE KINO
19:00 POKAZ SPECJALNY (film wybrany przez publiczność podczas głosowania)

Wydarzenie: https://web.facebook.com/events/129793237660770

***

ANARCHISTYCZNY FESTIWAL FILMOWY
14 października 2017 od godziny 16.00

Food Not Bombs - Łódź, Inicjatywa Pracownicza Łódź i kino BODO zapraszają na ANARCHISTYCZNY FESTIWAL FILMOWY.

W programie:
- Okupuj! Stawiaj opór! Produkuj!
- Nawet jeśli moja ziemia płonie
- Faszyzm sp.z.o.o
- Antyfaszyści
- Roza. Kraj dwóch rzek
- Niech żyje Utopia

Wstęp "co łaska", ale nie mniej niż 15 złotych.
Więcej szczegółów wkrótce !!!

Wydarzenie: https://web.facebook.com/events/345948495847952

***

 Repertuar kina BODO od 29.09.2017 do 05.10.2017:

 

Piątek 29.09.2017
15:20 21 x Nowy Jork
16:40 Kedi - sekretne życie kotów
18:10 Przeżyć: metoda Houellebecqa
19:30 Maudie
21:30 2 noce do rana

Sobota 30.09.2017
13:00 Kedi - sekretne życie kotów (lektor)
14:30 2 noce do rana
16:20 Przeżyć: metoda Houellebecqa
17:40 Maudie
19:40 Nie ma tego złego...

Niedziela 1.10.2017
13:00 Kedi - sekretne życie kotów
14:30 Nie ma tego złego...
16:20 Maudie
OPOWIEDZ MI O SOBIE – przegląd kina wielokulturowego (wstęp 10 zł)
18:30 Mistrzynie duchowego życia
20:40 Przeżyć: metoda Houellebecqa

Poniedziałek 2.10.2017
13:30 21 x Nowy Jork
14:50 Safari
16:30 Mistrzynie duchowego życia
17:40 Przeżyć: metoda Houellebecqa
19:00 Maudie
21:00 2 noce do rana

Wtorek 3.10.2017
13:30 2 noce do rana
15:20 Nie ma tego złego...
17:10 Przeżyć: metoda Houellebecqa
18:30 Maudie
20:30 Bit Bang Fest przedstawia: 100 lat animacji argentyńskiej (wstęp co łaska)

Środa 4.10.2017 - Kino nieczynne

Czwartek 5.10.2017
13:20 Nie ma tego złego...
15:10 Maudie
17:10 Przeżyć: metoda Houellebecqa
18:30 ARCHI-projekcje (wstęp 15 złotych)
20:30 Mistrzynie duchowego życia
21:40 21 x Nowy Jork

 

 

 

 Filmy, które można (lub można było) zobaczyć w BODO:

Odwet Odwet (1:54)
Reżyseria: Yan England
Produkcja: Kanada (2016)
Gatunek: thriller, psychologiczny
Czas: 106'

Szesnastoletni Tim jest inteligentnym i utalentowanym, ale zamkniętym w sobie sportowcem. Trenuje biegi i szykuje się do ważnych eliminacji, w których faworytem jest Jeff, jego szkolny prześladowca. Tim postanawia pokonać go za wszelką cenę i w ten sposób zemścić się za wszystkie upokorzenia.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/ubUhNdCmTGc

Tanna  Tanna
Reżyseria: Martin Butler, Bentley Dean
Produkcja: Australia, Vanuatu (2015)
Gatunek: melodramat
Czas: 104'

Tanna to wyspa położona na południowym Pacyfiku, zamieszkana przez  ostatnie  tradycyjne plemiona żyjące według tzw. Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa zakochuje się we wnuku wodza, Dainie. Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo, iż małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Dain zostaje wygnany z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imeduni żądają zemsty, grożąc wojną.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/SX2-R68quWE 

Enklawa Enklawa (Enklava)
Reżyseria: Goran Radovanovic
Produkcja: Niemcy, Serbia (2015)
Gatunek: Dramat
Czas: 92'

Dziesięć lat od zakończenia wojny w Kosowie. Dziesięcioletni Nenad mieszka na farmie w małej serbskiej enklawie z ojcem i chorym dziadkiem. Poza nimi w okolicy jest tylko dwoje Serbów: pop i trzydziestoletnia nauczycielka. Każdego dnia chłopak dociera do szkoły klaustrofobicznym pojazdem wojskowym. Jest w niej jedynym uczniem, a tęskni za towarzystwem rówieśników. Wiele razy widzi ich z daleka: przez szczeliny w opancerzeniu samochodu obserwuje dwóch chłopców. Dzięki niezwykłej determinacji chłopcu udaje się odnaleźć przyjaciela pośród społeczności muzułmańskiej. Film pokazuje obraz Kosowa, głęboko podzielonego wewnętrznie i wyniszczonego wojną. „Enklawa” to antywojenny obraz o wybaczaniu i miłości.
Zwiastun filmu:  https://vimeo.com/222482273

Klient Klient (Forushande)
Reżyseria: Asghar Farhadi
Produkcja: Francja, Iran (2016)
Gatunek: Dramat
Czas: 125'

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/5w3q5QcX1I0

American Honey American Honey
Reżyseria: Andrea Arnold
Produkcja: USA, Wielka Brytania (2016)
Gatunek: Dramat
Czas: 162'

18-letnia Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie krążą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych hitów. Przewodzi im Crystal (Riley Keough, pamiętna z głównej roli w serialu „The Girlfriend Experience”), decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik – Jake (Shia LaBeouf) – bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/QdbVrroWwys

PARYZ na BOSAKA Paryż na bosaka (Paris pieds nus)
Reżyseria: Dominique Abel, Fiona Gordon
Produkcja: Belgia, Francja (2016)
Gatunek: Komedia
Czas: 83'

Uporządkowane życie Fiony (Gordon) zakłóca pewnego dnia pełen rozpaczy list od mieszkającej w Paryżu 88-letniej ciotki Marthy (nominowana do Oscara legenda francuskiego kina Emmanuelle Riva – „Hiroszima moja miłość”, „Miłość”). Fiona wskakuje w pierwszy samolot do Europy. Na miejscu odkrywa, że Martha zniknęła.
W lawinie spektakularnych katastrof poznaje Doma (Abel), uprzejmego, ale denerwującego kloszarda, który nie chce jej zostawić w spokoju. Z czasem przestaje jej to przeszkadzać…
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/6oJwoJFjupg

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti sconosciuti)
Reżyseria: Paolo Genovese
Produkcja: Włochy (2016)
Gatunek: Dramat, Komedia
Czas: 97'

Grupa przyjaciół podczas wspólnej kolacji postanawia w ramach niewinnej zabawy upublicznić wszystkie swoje e-maile, rozmowy i wzajemnie skrywane tajemnice.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/yxXHwWk5UMI

Ostatni w Aleppo  Ostatni w Aleppo (Last Men in Aleppo)
Reżyseria: Firas Fayyad, Steen Johannessen
Produkcja: Dania, Syria (2017)
Gatunek: dokument
Czas: 101'

Dokument przedstawia pracę wolontariuszy Białych Hełmów, którzy przeszukują gruzy zniszczonego syryjskiego miasta, w poszukiwaniu żywych osób.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/emYU9ucKRpE

 
Gleason  Gleason
Reżyseria: Clay Tweel
Produkcja: USA (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 120'

Futbolista Steven Gleason, po zdiagnozowaniu u niego stwardnienia bocznego zanikowego, zaczyna kręcić film dla swojego nienarodzonego syna.
Zwiastun filmu:   https://vimeo.com/220443889

 
Old Fashioned  Old Fashioned
Reżyseria: Rik Swartzwelder
Produkcja: USA (2014)
Gatunek: melodramat
Czas: 120'

Młoda kobieta uciekając od swojej przeszłości spotyka na swojej drodze mężczyznę niezwykle przywiązanego do swoich zasad. Ich spotkanie jest początkiem czegoś więcej niż tylko przyjaźni.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/w76H9z_QtSs

 
Sieranevada  Sieranevada (Od 30 czerwca)
Reżyseria: Cristi Puiu
Produkcja: Rumunia, Francja, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia (2016)
Gatunek: komedia obyczajowa
Czas: 172'

Bukareszt. W sobotnie przedpołudnie 40-letni lekarz wraz z żoną udaje się na rodzinną uroczystość ku pamięci zmarłego 40 dni wcześniej ojca. Gdy krewni czekają na spóźniającego się kapłana, na światło dzienne wychodzą sekrety i zadawnione urazy, a temperaturę spotkania dodatkowo podnosi bieżąca polityka. Wkrótce rodzinny zjazd przeradza się w regularną wojnę domową.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/S-SqxHgVjgI

Toni Erdmann  Toni Erdmann
Reżyseria: Maren Ade
Produkcja: Austria, Niemcy, Rumunia (2016)
Gatunek: komedia
Czas: 162'

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/1ZNHZ4-cvZ4?list=PLL4juyEHi5lG5RXOPgSGe27zK2R6um_BG

 
Moj Aniol  Mój anioł (Mon ange)
Reżyseria: Harry Cleven
Produkcja: Belgia (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 80'

Zamknięta na oddziale psychiatrycznym Louise rodzi niezwykłe dziecko – jej syn Angel jest niewidzialny. Z obawy przed reakcją świata kobieta ukrywa fakt bycia matką. Lata mijają, a chłopiec staje się coraz starszy. Pewnego dnia Angel poznaje niewidomą rówieśniczkę Madeleine. Szybko zakochują się w sobie i stają się nierozłączną parą. Bohater ukrywa przed nią swoją przypadłość, jednak wszystko się zmienia, gdy dziewczyna odzyskuje wzrok…
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=shi5BGJ8Bxo

 
Krolwa hiszpanii  Królowa Hiszpanii (La Reina de España)
Reżyseria: Fernando Trueba
Produkcja: Hiszpania (2016)
Gatunek: dramat, komedia
Czas: 128'

Gwiazda filmowa (Penélope Cruz) wraca po latach do Europy, by zagrać w wielkiej produkcji „Królowa Hiszpanii”. Znane nazwiska, najlepsi fachowcy, bajeczne plany zdjęciowe i setki statystów - na pierwszy rzut oka wszystko wygląda idealnie. Do momentu, gdy statyści zaczynają wymykać się spod kontroli, fachowcy romansować, reżyser zamiast krzyczeć „akcja!” zasypia, a mający zastąpić go członek ekipy filmowej zostaje aresztowany. Reszta filmowców – zbieranina barwnych i przezabawnych osobowości – rusza mu na ratunek i obmyśla genialny plan ucieczki.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=ZGZC1RT84dA

 
Droga do rzymu  Droga do Rzymu (Cesta do Říma)
Reżyseria: Tomasz Mielnik
Produkcja: Czechy, Polska (2015)
Gatunek: komedia
Czas: 100'

Komedia poruszająca najpoważniejsze tematy w najbardziej przewrotny i zabawny sposób. Vasek jest nieśmiałym mężczyzną po trzydziestce. Za namową pewnej Rudej Piękności kradnie obraz z Galerii Narodowej w Pradze i w przebraniu rusza w podróż do "Wiecznego Miasta". Na swej drodze spotyka niezwykłe postaci: taksówkarz-kapłan chce go wyspowiadać, ekspert trufli przedstawia Vaskowi swoją małą świnkę, a pani z pieskiem zastanawia się nad podobieństwem Vaska do złodzieja w gazecie. Wszystkie napotkane osoby opowiadają swoje historie o poszukiwaniu szczęścia, spełnienia i oświecenia. Ale czy w dzisiejszych czasach w ogóle można zaznać szczęścia i doznać oświecenia, czy jest miejsce na duchowość? „Droga do Rzymu” to szalona komedia, która staje się metaforą o poszukiwaniu wartości we współczesnej Europie.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=kCE_PZyDfaI

 
Mileczenie  Milczenie (Silence)
Reżyseria: Martin Scorsese
Produkcja: Japonia, Meksyk, USA, Włochy, Tajwan (2017)
Gatunek: dramat historyczny
Czas: 161'

XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą na najcięższą próbę.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/pAiZkwInXCk

 
05 Twin Peaks  Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz za mną
(Twin Peaks: Fire Walk with Me)
Reżyseria: David Lynch
Produkcja: Francja, USA (1992)
Gatunek: dramat, thriller
Czas: 135'

Prequel serialu Twin Peaks, opowiadajcy o wydarzeniach prowadzących do zabójstwa Laury Palmer. Stan Waszyngton. Agenci FBI Chester Desmond i Sam Stanley prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa Teresy Banks. Agent Desmond odkrywa pewne poszlaki, a następnie znika w tajemniczych okolicznościach. Tymczasem Agent Dale Cooper uważa, że zabójca znów da o sobie znać. Rok później w Twin Peaks, Laura Palmer spotyka się zarówno z Bobbym Briggsem (który dostarcza jej narkotyków od których jest coraz bardziej uzależniona), jak i z motocyklistą Jamesem Hurleyem. Nachodzi ją tajemniczy BOB. Wkrótce Laura odkrywa kim BOB jest naprawdę...
Zwiastun filmu: https://youtu.be/4Cnu_tJ3bEI

 
04 Zagubiona autostrada  Zagubiona autostrada (Lost Highway)
Reżyseria: David Lynch
Produkcja: Francja, USA (1997)
Gatunek: dramat, kryminał, thriller
Czas: 135'

Saksofonista Fred Madison (Bill Pullman) znajduje na schodach swej luksusowej rezydencji tajemniczą kasete video, na której ktoś zarejestrował okrutną zbrodnię popełnioną w sypialni jego domu. Zakrwawioną ofiarą okazuje się być żona Freda, Renee (Patricia Arquette), zabójcą - on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka, by po kilku dniach odkryć, że w celi - zamiast żonobójcy - więziony jest nieznany młody mężczyzna...
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/yo3qqrzjgzM

 
06 Mali Mali mężczyźni (Little man) – od 5 maja
Reżyseria: Ira Sachs
Produkcja: Grecja , USA 2016
Czas: 85'
Gatunek: dramat

Trzynastoletni Jake wprowadza się wraz z rodzicami na Brooklyn, do domu odziedziczonego po niedawno zmarłym dziadku. Poznaje Tony’ego, którego matka Leonor – chilijska imigrantka – prowadzi sklep w lokalu na dole. Chłopcy, choć pozornie od siebie różni, szybko się zaprzyjaźniają. Jake chce zostać artystą, Tony aktorem, a obaj marzą o tym, żeby dostać się do tego samego prestiżowego liceum. Problem pojawia się, gdy rodzice Jake’a, Brian i Kathy – aktor z problemami oraz psychoterapeutka – proszą Leonor o podpisanie nowej umowy najmu. Dla matki Tony’ego propozycja jest zbyt wygórowana. Poważny finansowy konflikt pomiędzy rodzinami chłopców, wystawia ich znajomość na próbę.

Artykul 18 Artykuł Osiemnasty
Reżyseria: Bartosz Staszewski
Produkcja:  Polska 2017
Gatunek: dokumentalny
Czas: 75'

Pełnometrażowy dokument, w którym stawiamy pytanie o to, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków jednopłciowych?
Tytuł nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci.
W filmie wzięło udział wielu wybitnych ekspertów, m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland.
„Artykuł osiemnasty” to nie tylko głos na temat praw osób LGBT+, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w ówczesnej Polsce.
Zwiastun filmu:  https://vimeo.com/ondemand/art18/214704956

01 Butterfly Butterfly Kisses
Reżyseria: Rafał Kapeliński
Produkcja: Wielka Brytania 2017
Czas : 89'
Gatunek: dramat

Śledzimy losy Jake’a i jego dwóch najlepszych przyjaciół w świecie wypaczonym przez seks i pornografię. Każdy zmaga się z jakimiś demonami, ale Jake ze swojej tajemnicy nie może zwierzyć się nikomu.
Zwiastun filmu:  https://vimeo.com/211656784

02 Piekny dran  Piękny drań (Handsome Devil)
Reżyseria: John Butler
Produkcja: Irlandia 2016
Czas : 95'
Gatunek: dramat

Prześladowany w szkole outsider i najlepszy zawodnik rugby są zmuszeni zamieszkać razem w jednym pokoju w internacie. Chociaż są całkiem różni, zaczynają coraz lepiej się rozumieć. Przyjaźń chłopaków wzbudza jednak negatywne reakcje ich kolegów.
Mimo ciągłych drwin, których doświadcza, Ned ma optymistyczne podejście do życia. Próbuje przetrwać w szkole, której nie znosi, gdzie wszyscy poza nim mają obsesję na punkcie rugby. Czara goryczy przelewa się, gdy do jego pokoju w internacie przydzielony zostaje nowy w szkole Conor – chłopak, który jest ucieleśnieniem wszystkiego, co do tej pory zatruwało Nedowi życie. Kiedy wydaje się, że nie dojdą do porozumienia, nauczyciel angielskiego, pan Sherry (Andrew Scott) daje im zadanie, które zmusza ich do współpracy.
Zwistun filmu:  https://youtu.be/zxqvdLA4MSk

 
carrie pilby  Carrie Pilby
Reżyseria: Susan Johnson
Produkcja: USA (2016)
Gatunek: komedia
Czas: 98'

Carrie Pilby to 19-letnia nowojorka i świeżo upieczona absolwentka Harvardu. Młoda dziewczyna obarczona niezwykłą inteligencją, niezłomną moralnością i poczuciem wyższości ma wrażenie, że jest ostatnią normalną osobą żyjącą w świecie napędzanym przez seks i hipokryzję. W rezultacie daje się poznać jako alienatka pozbawiona przyjaciół, bez szansy na randkę czy znalezienie pracy. Za radą terapeuty Carrie przygotowuje listę 6 celów do zrealizowania przed nowym rokiem. Wbrew sile niezłomnego charakteru i przekonaniu o własnych racjach, dziewczyna ulega stopniowej zmianie, przystosowując się do świata, którym gardziła, z przekonaniem, że nigdy nie zechce być jego częścią.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/9xby8I6cfDo

 
Sonia Sonia (Siv sover vilse)
Reżyseria: Catti Edfeldt, Lena Hanno
Produkcja: Holandia, Szwecja (2016)
Gatunek: familijny
Czas: 79'

Siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje poza domem. U Celestyny, jej nowej koleżanki, wszystko jest całkiem inne, a nawet odrobinę magiczne – jedzenie jest egzotyczne (i trochę śmieszne – np. kasza nazywa się kuskus), kolory dziwnie różowe, a korytarze ogromne. Drzwi jest mnóstwo, a za każdymi czają się rzeczy osobliwe i trochę niepokojące. To będzie długa noc, a Sonia nieprędko zaśnie. Na szczęście dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód. „Sonia” to adaptacja książki Piji Lindenbaum – tej samej, która opisała przygody Nusi i Zlatanki.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/K-BqQwUxcuY

 
Paterson  Paterson
Reżyseria: Jim Jarmush
Produkcja: Francja, Niemcy, USA 2015
Czas : 113'
Gatunek: dramat, komedia

Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/weMyqqgAnrc?t=11s

 
Mr Gaga  Mr. Gaga
Reżyseria: Tomer Heymann
Produkcja: Holandia, Niemcy, Szwecja, Izrael (2015)
Gatunek: biograficzny, dokument
Czas: 100'

„Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/vC9i_jB5h1k

 
Kalifornia  Kalifornia (California)
Reżyseria: Marina Person
Produkcja: Brazylia 2015
Czas : 85'
Gatunek: dramat

Jest rok 1984. Estela przechodzi burzliwy okres dojrzewania, próbuje sobie poradzić ze skomplikowanym światem seksu, miłości i przyjaźni. Najbardziej podziwia swojego wujka Carlosa i chce go odwiedzić w Kalifornii. Gdy jednak on wraca do Brazylii wychudzony, słaby i chory, wszystko się zmienia. Estela przeżyje kryzys i odtąd już zawsze będzie patrzyła na świat w inny sposób.
Zwiastun filmu:   https://www.youtube.com/watch?v=c5_XTFADGYQ

 
Pieklo  Piekło
Reżyseria: Stefan Ruzowitzky
Produkcja: Austria, Niemcy (2017)
Gatunek: thriller
Czas: 92'

Nowy thriller Stefana Ruzowitzky'ego, twórcy nagrodzonego Oscarem filmu "Fałszerze".
Współczesny Wiedeń. Młoda kobieta jest świadkiem jednego z okrutnych rytualnych morderstw.
Seryjny zabójca kobiet postanawia zlikwidować niewygodnego świadka i rusza za nią w pościg, zamieniając życie kobiety w piekło. Bohaterka jednak nie będzie jego kolejną ofiarą, silna i zdeterminowana, żądna zemsty, odwdzięcza się oprawcy tym samym.
Zwiastun filmu:   https://www.youtube.com/watch?v=05cXTQg5LIQ

 
ZUD  Zud
Reżyseria: Marta Minorowicz
Produkcja: Polska, Niemcy (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 85'

Jedenastoletni Sukhbat jest nomadem i wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Jednak życie, które toczy się pod dyktando przyrody, jest trudne, a nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do rodziny Sukhbata. Ojciec chłopca musi znaleźć inny sposób na przetrwanie. Szansą wydaje się złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Zwycięstwo pozwoliłoby rodzinie przetrwać i przyniosłoby poważanie wśród lokalnej społeczności.
Od tego momentu cała odpowiedzialność za losy rodziny spoczywa na barkach chłopca, który musi porzucić beztroskie dzieciństwo, oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig. Dla Sukhbata oznacza to konieczność podjęcia pierwszych dorosłych decyzji i wyborów, które ukształtują go jako człowieka i wpłyną na dalsze życie.
Zwiastun filmu:   https://www.youtube.com/watch?v=ueltKCxB-B4

 
Smierc Ludwika XIV Śmierć Ludwika XIV  (La mort de Louis XIV)
Reżyseria: Albert Serra
Produkcja: Francja, Portugalia (2016)
Gatunek: biograficzny, dramat
Czas: 105'

W swoim filmie Albert Serra stroni od naturalizmu, skupia się na kontraście pomiędzy unieruchomieniem chorego a postępującą nieuchronnie chorobą, pomiędzy ciałem trawionym rozkładem a próbującym utrzymać się w granicach rytuału królewskim gestem. Tworzy sceny inspirowane XVII-wiecznym malarstwem, wypełnione szeptem sług i ciepłym światłem świec. Scenariusz oparty na raportach medycznych i pamiętnikach Saint-Simona zdaje relację z ostatnich dni Króla Słońce, umierającego z powodu gangreny w obecności bezradnych medyków. Jak zwykle u Serry kontekst historyczny jest zaledwie pretekstem do opowiedzenia w duchu Bressonowskiego "kina czystego" o uniwersalnych aspektach ludzkiego życia.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/_xnD9hK7Tj0

 
Swit Świt (Ausma)
Reżyseria: Laila Pakalnina
Produkcja: Polska, Estonia, Łotwa (2015)
Gatunek: dramat
Czas: 90'

Film, a właściwie wizualny poemat, w którym ze strony polskiej jedną z wiodących ról odegrał Wiktor Zborowski, a autorem zdjęć był Wojciech Staroń, jest oparty na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich « prawych » obywateli Związku Radzieckiego.  Film znalazł się na shortliście do Europejskich nagród filmowych oraz zdobył główną nagrodę za zdjęcia na Black Nights FF - Tallinn.
Zwiastun filmu:  https://vimeo.com/132593938

sluzaca SŁUŻĄCA (Ah-ga-ssi)
Reżyseria: Chan-wook Park
Produkcja: Korea Południowa (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 144’

Korea, lata 30. XX wieku. Oszust z nizin społecznych postanawia podstępem rozkochać w sobie piękną Japonkę – dziedziczkę wielkiej fortuny – aby przejąć jej majątek. W tym celu umieszcza w jej najbliższym otoczeniu tytułową służącą – posłuszną sobie naciągaczkę, która ma zaskarbić względy milionerki i stać się jej zaufaną powiernicą. „Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi.
Zwiastun filmu:    https://youtu.be/_9dbB8AzdhE

Cienie Cienie (La mécanique de l’ombre )
Reżyseria: Thomas Kruithof
Produkcja: Francja (2016)
Gatunek: thriller, akcja
Czas: 88'

Duval (François Cluzet), alkoholik będący na odwyku, bezskutecznie poszukuje pracy po przeżyciu załamania nerwowego. Pewnego dnia do mężczyzny zwraca się tajemnicza organizacja szpiegowska z propozycją stenografowania prywatnych rozmów telefonicznych. Duval przyjmuje ofertę. Odsłuchanie kasety numer 6 przerywa monotonię wykonywanego zajęcia. Bohater zostaje wplątany w polityczną intrygę na
najwyższym szczeblu państwowym.
Zwiastun filmu:  https://vimeo.com/203445695

Zwariowac ZWARIOWAĆ ZE SZCZĘŚCIA (La pazza gioia)
Reżyseria: Paolo Virzì
Produkcja: Francja, Włochy (2016)
Gatunek: dramat, komedia
Czas: 118'

Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) jest gadatliwą mitomanką o ekscesywnej osobowości. Donatella zaś (Micaela Ramazzotti) jest wrażliwą introwertyczką o wytatuowanym i wychudzonym ciele. Te dwie pacjentki "ośrodka  terapeutycznego dla kobiet z problemami psychicznymi" - Villi Biondi - połączy przyjaźń. Pewnego popołudnia, postanawiają uciec i szukać szczęścia w wolnym świecie "zdrowych" ludzi.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/i-sMLDM7on8

 
To tylko koniec TO TYLKO KONIEC ŚWIATA (Juste la fin du monde)
Reżyseria: Xavier Dolan
Produkcja: Francja, Kanada (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 97’
Po 12 latach nieobecności uznany pisarz Louis wraca do domu. Ma zamiar powiadomić rodzinę, że umiera. Powitanie odbiega jednak od jego wyobrażenia. Jego matka, młodsza siostra i szczególnie starszy brat są zbyt zajęci sobą i swoimi sprawami, by przejąć się Louisem. Wygląda na to, że odbierają powrót syna marnotrawnego jako jego sposób na pochwalenie się sukcesami. Każdy znajduje powód, by go oskarżyć o coś, co zrobił kiedyś. Mimo prób Louisa do pojednania, czas mija na kolejnych falach sporów i oskarżeń.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/Gm8J7VF8h9M 
Ostatnie tango Ostatnie tango
Reżyseria: German Kral
Produkcja: Argentyna, Niemcy
Gatunek: dokumentalny, muzyczny     
Czas: 85'

„Ostatnie tango” to przede wszystkim film o miłości i namiętności, jaka łączyła głównych bohaterów filmu Marie Nieves i Juana Carlosa Copesi. Oraz o ich największej miłości do tańca. María Nieves Rego (80) i Juan Carlos Copes (83) spotkali się, gdy byli nastolatkami i tańczyli razem przez prawie pięćdziesiąt lat. W tym czasie kochali się i nienawidzili, ranili się i odchodzili, lecz zawsze wracali, aby razem tańczyć tango. Żaden inny człowiek nie tańczył jak Juan i żadna inna kobieta nie tańczyła jak María!
Jednak ostatecznie Juan zostawił Maríę dla młodszej o 20 lat kobiety i założył z nią rodzinę. María nigdy mu tego nie wybaczyła. Nie założyła rodziny i samotnie mieszka w Buenos Aires. Teraz, pod koniec swojego życia, Juan i María spotykają się ponownie aby ostatni raz zatańczyć razem i opowiedzieć o miłości, nienawiści i ich największej pasji. W filmie Juan i María opowiadają swoją historię grupie młodych tancerzy i choreografów tanga z Buenos Aires, którzy przekształcają najpiękniejsze i najbardziej poruszające chwile z ich życia w niewiarygodne choreografie. Ich filmowy portret zachwyca ciekawą formą retrospekcji, brawurowymi sekwencjami tanecznymi i porywającą ścieżką dźwiękową.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/zcp0tmFoi5g

Wściekłość Wściekłość
Reżyseria: Michał Węgrzyn
Produkcja: Polska (2017)
Gatunek: Dramat
Czas: 83'

Adam, młody prezenter telewizyjny, po spotkaniu z kochanką, wraca do żony i dzieci, biegnąc kilkanaście kilometrów, prowadząc ważne rozmowy telefoniczne. Ten bieg może odmienić jego życie.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/dT9slGuZPek

Planetarium Planetarium
Reżyseria: Rebecca Zlotowski
Produkcja: Francja, USA (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 108'

Piękne i tajemnicze siostry Laura i Kate posiadają nadprzyrodzone zdolności i potrafią komunikować się z duchami.

Szwedzka teoria miłości Szwedzka teoria miłości
Reżyseria: Erik Gandini
Produkcja: Szwecja
Gatunek: dokument
Czas: 76'

Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej?
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/pqdreRzZxf4

Moonlight Moonlight
Reżyseria: Barry Jenkins
Produkcja: USA
Gatunek: dramat
Czas: 110'

Ponadczasowa historia o związkach międzyludzkich i poszukiwaniu siebie. MOONLIGHT jest filmem o życiu młodego czarnego mężczyzny, poczynając od dzieciństwa w jednej z gorszych dzielnic Miami, w której próbuje odnaleźć swoje miejsce. Z jednej strony obraz życia Afroamerykanów we współczesnej Ameryce, z drugiej bardzo osobista, poetycka refleksja na temat tożsamości, rodziny, przyjaźni i miłości; genialny film pełen głębokiego współczucia i uniwersalnych prawd. Powalające, wyjątkowe dzieło Jenkinsa, wspartego przez fantastyczną aktorsko obsadę, w dogłębnie poruszający sposób ukazuje chwile, ludzi i niezbadane siły, które kształtują nasze życie i nas samych.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/ZBMjxfcytDc

08 Bodo Opieka domowa  OPIEKA DOMOWA (Domácí péče)
Reżyseria: Slávek Horák
Produkcja: Czechy, Słowacja 2015
Gatunek: dramat, komedia     
Czas: 92'

Vlasta, pielęgniarka opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Wszyscy troje żyją w rejonie Czech znanym z produkcji wina. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Smutne i wesołe tony przeplatają się w opowieści o Vlaście, która pomagała innym, a teraz sama będzie potrzebowała pomocy. Jej mąż, typowy facet z małego miasteczka skupia się na pracy w swoim warsztacie i popija śliwowicę. Z czasem okaże się jednak, że za fasadą twardziela i żartownisia skrywa się wrażliwy mężczyzna.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/HZgmalls7xA

skazana-la-taularde-cover-okladka   Skazana (La Taularde)
Reżyseria: Audrey Estrougo
Produkcja: Francja (2015)
Gatunek: dramat
Czas: 98'

Mathilde dowiaduje się, że jej ukochany mężczyzna popełnił morderstwo. Aby go ratować, przyznaje się do popełnienia tej zbrodni i pozwala się skazać za niego.
Jej syn Adrien nie widzi sensu tej decyzji. Wraz z prawniczką Nadège Rutter, próbują jej uświadomić, że bez współpracy z policją może pozostać przez wiele lat w więzieniu. Mathilde jednak nadal milczy. Tygodnie mijają, a kobieta wciąż czeka na informację od ukochanego, który od momentu wyjścia na wolność nie daje znaku życia.
Odizolowana od świata, z synem jako jedynym wsparciem, staje się więźniem numer 383205-B. Teraz, winna czy nie, jest już tylko skazaną tak, jak reszta więźniów. Musi nauczyć się żyć w nowej, opresyjnej rzeczywistości, którą sama sobie stworzyła.
Zwiastun filmu:   https://www.youtube.com/watch?v=9JvpsPXSO18

Julietta Julieta
Reżyseria: Pedro Almodóvar
Produkcja: Hiszpania (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 96'

Julieta (Emma Suarez) to mieszkająca w Madrycie kobieta w średnim wieku. Przypadkowe spotkanie z Beatriz (Michelle Jenner), przyjaciółką córki,  wywołuje w kobiecie powrót wspomnień. Julieta zaczyna je spisywać, doprowadzając do konfrontacji z przeszłością. Musi zmierzyć się z siłą miłości do rybaka Xoana (Daniel Grao), którego utraciła w wyniku śmiertelnego wypadku.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/xCK3x1tiDpM

popek za zycia Popek za życia
Reżyseria: Mateusz Winkiel
Produkcja: Polska (2016)
Gatunek: Dokument
Czas: 70Film „Popek za życia” przez ponad godzinę czasu trwania trzyma w napięciu niczym dobry thriller, przez co trudno zaliczyć go do typowych dokumentów. Produkcję można streścić jednym zdaniem - wyjątkowy artysta doczekał się wyjątkowego obrazu o swojej historii. Film ten jest na razie jedyną rzetelną prezentacją nieznanych szerzej epizodów z życia rapera, wokalisty, muzyka i zawodnika MMA. Co ważne, o wszystkich wydarzeniach „Popek” opowiada osobiście, własnymi słowami, językiem którego używa na co dzień. Właśnie od niego można się dowiedzieć jak wyglądało jego dzieciństwo, jak został samozwańczym królem i jak zmieniało się jego życie, które jak sam mówi wygrał muzyką na loterii. Dyskretnie towarzysząca bohaterowi kamera rejestruje nieznaną dotąd historię pełną zaskakujących zwrotów dokładnie w tych samych w miejscach, w których się ona rozgrywała (i często w tym samym czasie) poczynając od domu, w którym „Popek” mieszkał na emigracji w Anglii, poprzez słynny garaż, po studia nagraniowe, w których ćwiczy przed występem. Nigdzie dotąd niepublikowane materiały to jeszcze nie wszystkie atuty filmu. Produkcja wykracza poza utarty schemat dokumentów muzycznych - na ekranie ani razu nie pojawiają się dziennikarze muzyczni ani eksperci czy kulturoznawcy. Widz spotyka wyłącznie autentyczne postacie i świadków wspominanych wydarzeń. Styl reportażu, w którym osadzono obraz w doskonały sposób naśladuje schemat kina akcji co nadaje niespełna 70-minutowej produkcji niesamowitej dynamiki. Wszystko to składa się na żywą i odważną produkcję rejestrującą fakty zamiast opinii, przeciwieństwo zwyczajowych laurek kręconych zwykle dla artystów. Każdy kto chce się dowiedzieć kim jest Król Popek, jedna z ważniejszych postaci polskiego show-biznesu powinien zobaczyć ten film. „Popek za życia” to także obowiązkowa pozycja dla fanów.
Zwiastun:  https://youtu.be/uvQf_klr2Ew
7773800.6  Las, 4 rano
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Produkcja: Polska 2016
Gatunek: dramat
Czas: 97'

Forst jest zamożnym, dobrze zorganizowanym człowiekiem. Kiedy go poznajemy, wydaje się królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację w której jest wiceprezesem. Zniszczenia jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót.
Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny; zarośnięty, brudny, w łachmanach – zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy; to ten sam człowiek – Forst. Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka Jadzia. Forst musi po raz kolejny zmieniać swoje życie…
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=-a1tYSd0a5E

Honorowy Obywatel  Honorowy obywatel (El ciudadano ilustre)
Reżyseria: Gastón Duprat, Mariano Cohn
Produkcja: Argentyna, Hiszpania (2016)
Gatunek: komedia
Czas: 120'Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza o międzynarodowej sławie, który zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla, jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani (Oscar Martínez, znany polskim widzom z roli w "Dzikich historiach") niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. Wizyta tylko z pozoru umożliwia pogodzenie się z przyjaciółmi z przeszłości, czy triumfalny powrót do miejsca urodzenia. Mantovani musi zmierzyć się z opiniami ludzi, którzy odnajdują siebie na kartach jego powieści. Spotkanie światowej sławy autora z mieszkańcami Salas obfituje w zabawne nieporozumienia. Wkrótce jednak atmosfera zagęści się, emocje towarzyszące obecności noblisty sięgną zenitu, a różnice między kosmopolitycznym literatem a małomiasteczkową społecznością okażą się niemożliwe do pogodzenia.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/qvfjMsjqG50 
Głusza  Głusza (Into the Forest)
Reżyseria: Patricia Rozema
Produkcja: Kanada (2015)
Gatunek: dramat
Czas: 101'Siostry Nell i Eva mieszkają z ojcem w domu oddalonym od cywilizacji. Nell właśnie przygotowuje się do egzaminów w szkole, a Eva ciężko trenuje przed ważnymi przesłuchaniami tanecznymi. Wieczorem następuje przerwa w dostawie prądu. Początkowo nikt z domowników się tym nie martwi. Jednak po kilku dniach, gdy przestaje działać radio – jedyne źródło informacji – rodzina postanawia wyruszyć do najbliższego miasta, by zasięgnąć informacji o tym, co się dzieje. Miasto okazuje się praktycznie wymarłe, brakuje żywności i paliwa. Nikt nie ma pojęcia, kiedy wróci prąd, ani co spowodowało awarię.
Zwiastun filmu:  https://vimeo.com/195497682 
Zagubieni  Zagubieni (Ztraceni v Mnichově)
Reżyseria: Petr Zelenka
Produkcja: Czechy (2015)
Gatunek: dramat, komedia
Czas: 107'Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i  Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/83G7nx2Re_Q 
Ostatni będą pierwszymi  Ostatni będą pierwszymi (Les premiers les derniers)
Reżyseria: Bouli Lanners
Produkcja: Belgia, Francja (2016)
Gatunek: dramat, komedia
Czas: 98'Dwaj przyjaciele otrzymują zlecenie odzyskania telefonu, który zawiera informacje kompromitujące jego wpływowego właściciela. Trop prowadzi ich do przedziwnego miasteczka i jego jeszcze dziwniejszych mieszkańców.
Zwiastun filmu:    https://youtu.be/-RkBK0qjTWA 
Nieprawi Nieprawi (Ilegitim)
Reżyseria: Adrian Sitaru           
Produkcja: Francja, Polska, Rumunia (2016)    
Gatunek: dramat
Czas: 89'

Z pozoru błahe zdarzenie - wspólny obiad rodziny Anghelescou. Ojciec rodziny Victor (Adrian Titieni) rozprawia podczas posiłku o fizyce. W pewnym momencie najstarszy syn Cosma (Bogdan Albulescu) wspomina, że nazwisko ojca znalazło się na liście osób, które w czasach dyktatury donosiły na kobiety chcące dokonać aborcji. Nastrój raptownie się zmienia. Victor broni się zwracając uwagę na to, że on jest faktycznie aborcji przeciwny, czemu bliźniacy Sasha (Alina Grigore) i Romi (Robi Urs) zawdzięczają życie, ponieważ matka chciała tę ciążę usunąć. Niewinne spotkanie kończy się prawdziwym rodzinnym „trzęsieniem ziemi”.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/a8c3LHV-ff0

Tancerka  Tancerka (La danseuse)
Reżyseria: Stéphanie Di Giusto
Produkcja: Francja (2016)
Gatunek: biograficzny, dramat, muzyczny
Czas: 108'

Kiedy Marie-Louise Fuller przyszła na świat na amerykańskiej prowincji, absolutnie nic nie wskazywało na to, że ta dziewczynka w przyszłości zostanie gwiazdą Opery Paryskiej i europejskich kabaretów czasu Belle Epoque. Ukryta za metrami jedwabiu, z ramionami przedłużonymi o długie drewniane drążki, Loïe co wieczór elektryzowała publiczność tańcem, który nazwano serpentynowym. Fuller szybko stała się ikoną epoki, symbolem pokolenia. Jej zawoalowane ruchy sceniczne, okraszone grą świateł, miały przemożny wpływ na sztuki plastyczne i nie tylko. Do stóp tancerki padali bracia Lumière, Toulouse-Lautrec, Auguste Rodin. Wysiłek fizyczny grożący niejedną kontuzją, permanentny blask świateł szkodliwych dla oczu – nic nie było w stanie powstrzymać tancerki w bezustannym dążeniu do perfekcji.
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/68JJa7aeaoA

Creative Control Creative Control
Reżyseria: Benjamin Dickinson      
Produkcja: USA (2015)
Gatunek: Komedia obycz.
Czas: 97'

David (reżyser i scenarzysta filmu Benjamin Dickinson) to uzależniony od technologicznych nowinek, przemęczony pracownik agencji reklamowej. Przygotowuje kampanię o okularach nowej generacji, dających dostęp do „rozszerzonej rzeczywistości”. Jego związek z instruktorką jogi Juliette (Nora Zehetner, „Mad Men”) przechodzi kryzys. Zazdrości swojemu kumplowi fotografowi mody Wimowi (Dan Gill, „The Office”) wspaniałego życia z seksowną Sophie (Alexia Rasmussen, „Listen To Your Heart”). Tworzy więc przy pomocy okularów… bardzo udanego awatara Sophie. Granice między fantazja i rzeczywistość zacierają się. A namiętności sięgają zenitu i sprawy wymykają się spod kontroli.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/REG5Bdvpgbo

Jarocin. Po co wolnosc Jarocin. Po co wolność.
Reżyseria: Leszek Gnoiński, Marek Gajczak
Produkcja: Polska (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 109'

Historia Festiwalu Jarocin od narodzin po dziś dzień. Wywiady z muzykami, zdjęcia archiwalne. Idea, która leży u początku powstania. Wszystko na tle realiów komunistycznego świata.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/FlrHwdw63Xo

lament 01  Lament (Gok-seong)
Reżyseria: Hong-jin Na
Produkcja: Korea Południowa (2016)
Gatunek: thriller
Czas: 156'

W sennej wiosce, gdzieś na koreańskiej prowincji, dochodzi do szeregu gwałtownych i szokujących zgonów – być może morderstw. Jakby tego było mało, część mieszkańców zaczyna zdradzać oznaki tajemniczej, prowadzącej do szaleństwa choroby. Na czele dochodzenia staje poczciwy, ospały Jong-goo, którego rutyna zawodowa do tej pory ograniczała się do wysiadywania na komisariacie i "patrolowania" okolicy. Jest on zupełnie nieprzygotowany do prowadzenia tak skomplikowanego śledztwa, a będzie ono dla niego bardzo ważne, gdy także jego ukochana córeczka zacznie wykazywać symptomy opętania... Sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, zamieniając się w ciąg przerażających i niedających się logicznie wytłumaczyć zdarzeń. Konfrontacja z potężnymi mocami sprawi, że Jong-goo będzie musiał zawiesić wiarę w świat, który do tej pory znał. Co robić, komu zaufać?
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/UltNcJ2MK_Q

 
7716722.3  Kolekcja sukienek (Od 9 grudnia 2016)
Reżyseria: Marzena Więcek
Produkcja: Polska (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 84'

Osiem kobiet w różnym wieku. Miłość i samotność. Strach. To wszystko zatem, co nas ubiera. Film o tym, że jak człowiek wybiera "pół-życie", to gnije.
Bohaterki filmu "Kolekcja sukienek" są obiektem dziwnego eksperymentu.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/jnB8RjFkw7Y

gimme danger ver2  Gimme Danger (Od 16 grudnia 2016)
Reżyseria: Jim Jarmusch
Produkcja: USA (2016)
Gatunek: dokument
Czas: 108'

Iggy Pop i muzycy z The Stooges zdradzają Jarmuschowi historie swoich wzlotów i upadków, blaski i cienie niebezpiecznego życia, a także wspominają największe prowokacje.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/UfX56vfn0oM

7756437.6 Zombie Express (Busanhaeng)
Reżyseria: Yeon Sang-ho
Produkcja: Korea Południowa (2016)
Gatunek: Horror
Czas: 118'

Seok Woo jest przepracowanym menedżerem w dużej seulskiej korporacji. Odeszła od niego żona, a z córeczką ma chłodne relacje. W dniu urodzin dziewczynki Woo wybiera się z nią do mieszkającej w Pusan matki. Wsiadają do szybkiego pociągu KTX i ruszają w drogę. Tymczasem w kraju wybucha epidemia zombie. Koreę Południową ogarnia chaos, a kolejne ofiary dołączają do hord żywych trupów. Zarażeni trafiają także do pociągu. Podróż momentalnie staje się koszmarem i dramatyczną walką o przetrwanie. „Zombie Express” tak jak większość wybitnych horrorów nie jest tylko filmem dostarczającym dobrą rozrywkę, lecz także skrywa w sobie głębszy przekaz – krytykę korporacyjnego establishmentu oraz opowieść o poświęceniu podczas apokalipsy.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=pyWuHv2-Abk

GMO.Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi (All of Us Guinea Pigs Now?)
Reżyseria: Jean-Paul Jaud
Produkcja: Francja (2012)
Gatunek: Dokument
Czas: 118'

Po raz pierwszy w historii, zarówno szerokie używanie pestycydów, jak i wpływ GMO na zdrowie, zostały dogłębnie przeanalizowane w trakcie dwuletnich badań, polegających na karmieniu zwierząt różnymi rodzajami sztucznych karm. Takich badań nikt wcześniej nie przeprowadzał, a co więcej – nie opublikował ich wyników, choć oczywistym wydaje się, że propagujące GMO korporacje, instytuty państwowe lub służby ochrony zdrowia powinny wymagać ich od producentów genetycznie modyfikowanej żywności.
Film pokazuje nie tylko badaczy biorących udział w tym naukowym eksperymencie, lecz również ich bezkompromisową walkę o prawdę na temat GMO i jej ujawnienie opinii publicznej. Profesor Seralini oraz jego zespół z Uniwersytetu w Caen opublikował szczegółowe studium o toksyczności GMO 9 września 2012 roku. Okazuje się, że wyniki tych badań są bardzo niepokojące. Nie tylko dowodzą toksyczności GMO, ale również stawiają pod znakiem zapytania dzisiejszy system kontroli i regulacji żywności, zdrowia oraz chemikaliów, które masowo wprowadzane są na rynek jako produkty nieszkodliwe.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=tgeaTQ8l0RA

show thumb psiconautas-cartel Psychonauci, zapomniane dzieci
​Scenariusz: Alberto Vázquez, Pedro Rivero
Produkcja: Hiszpania (2015)
Gatunek: animacja
Czas: 76'

Jedna z najgłośniejszych, a zarazem najczęściej nagradzana pełnometrażowa animacja 2016. Ekranizacja baskijskiego komiksu autorstwa Alberto Vázqueza. Birdboy i Dinky to dwoje nastolatków, którzy postanowili uciec z wyspy zniszczonej w wyniku katastrofy ekologicznej. Birdboy chce to osiągnąć, odcinając się od świata, a Dinky – wyruszając w niebezpieczną podróż z nadzieją, że Birdboy się do niej przyłączy. Film otrzymał w tym roku Nagrodę Publiczności za najlepszy film pełnometrażowy podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu.

02 Zlatan Historia Zlatana (Becoming Zlatan)
Reżyseria: Fredrik Gertten, Magnus Gertten
Produkcja: Szwecja, Holandia, Włochy (2015)
Gatunek: dokumentalny
Czas: 96'

Zlatan Ibrahimović – enfant terrible współczesnego futbolu, piłkarz tyleż genialny co krnąbrny. Człowiek, który był mistrzem w czterech różnych krajach – Holandii, Włoszech (z trzema różnymi klubami!), Hiszpanii i Francji. Geniusz pełen paradoksów – zapisujący się w pamięci kibiców zagraniami z pogranicza cyrkowych, gimnastycznych sztuczek (w młodości trenował taekwondo), z drugiej strony oskarżany o to, że pełnię swoich możliwości pokazuje tylko w meczach ze słabszymi rywalami. Ponoć dlatego nigdy nie sięgnął po Puchar Europy, grając z Barceloną był go bardzo blisko. Wychowany na imigranckich, biednych i niebezpiecznych przedmieściach Malmö, nie miał w życiu łatwo. Wyjątkowo uzdolniony, dość szybko zdał sobie sprawę, że piłka jest dla niego jedyną szansą na zaistnienie. Od początku na przeszkodzie stawał jego trudny charakter – zawieszenia za uderzenie obrońcy łokciem, prowokowanie kibiców, satysfakcja z upokorzenia przeciwnika – większa niż z wygranej, konflikty z kolegami z drużyny, od których czuł się lepszy. Do tego niszcząca ambicja – mecz bez zdobytego gola doprowadzał go (i doprowadza dalej, wszak jego kariera wciąż trwa) do białej gorączki. Film to fascynująca opowieść o tym, co zwykle pozostaje ukryte przed oczami fanów – treningi, mecze kontrolne, szatnie, podróże na mecze i zgrupowania. Zdjęcia kręcono przez wiele lat – materiał obejmuje rozległy okres od bramek zdobytych dla Malmö w 1999 roku, przez pełną zakrętów karierę w Ajaksie, po dwukrotne mistrzostwo Włoch w barwach Juventusu w latach 2005 i 2006. Ten filmowy portret Zlatana leży na przeciwnym biegunie niż ostatnio pokazywany w polskich kinach narcystyczny, ocierający się wręcz o śmieszność, film o Cristiano Ronaldo. Potret Ibrahimovicia nie jest PR-owską kreacją, to człowiek z krwi i kości, mierzący się ze swoimi demonami, nieśmiały wobec dziennikarzy i zaskakująco samotny. Jedyne ukojenie daje mu boisko – tylko tam naprawdę jest sobą. Poza nim nie za bardzo potrafi się odnaleźć – jego przyjaciel, właściciel kawiarni, w której bywał, wspominał, że gdy dopadała go tęsknota za Malmö, jeździł stołować się w… Ikei. Z wypowiedzi legend piłki, m.in. Ronalda Koemana, Fabio Capello, Marco van Bastena, Jarego Litmanena, Leo Beenhakkera i z fragmentów meczów wyłania się człowiek, który dla sukcesu byłby w stanie zabić. Zresztą, koledze z Ajaksu, którego oskarżył o zbyt małe zaangażowanie, groził publicznie obcięciem głowy.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/7iMH1tiQ0so

03 Sonita Sonita
Reżyseria: Rokhsareh Ghaem Maghami
Produkcja: Iran, Niemcy, Szwajcaria (2015)
Gatunek: dokumentalny
Czas: 91'

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, a ona sama nie wiedziała, co tak naprawdę miało się wydarzyć, ale już wówczas nabrała lęku przed ślubem. Nie ona jedna. Według Afghanistan Independent Human Rights Commission przynajmniej 15% Afganek wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia. W wieku 8 lat Sonita z rodzicami przeniosła się do Iranu, uciekając przed szalejącą w Afganistanie wojną. Nie miała legalnych dokumentów, więc nie mogła chodzić do szkoły, ale mimo to nauczyła się pisać i czytać, zaczęła tworzyć poezję, ale przede wszystkim zaczęła słuchać hip-hopu. Eminem to pierwszy raper, którego poznała i choć nie rozumiała jego tekstów, to zdała sobie sprawę, że w ten sam sposób może opowiedzieć o swoim życiu. Zaczęła pisać piosenki i postanowiła nawiązać współpracę ze studiem nagrań. W Iranie kobiety nie mogą śpiewać bez zgody władz, ale z pomocą zaprzyjaźnionych producentów udało jej się nagrać kilka utworów. Wtedy właśnie, po trzech latach rozłąki, matka Sonity, która wcześniej wróciła do Afganistanu, odwiedziła ją w Teheranie. Oznajmiła szesnastolatce, iż musi wrócić do rodzinnego kraju, gdyż jej brat potrzebuje 7000 dolarów posagu, a na jej transakcji małżeńskiej można zarobić aż 9000 dolarów. Sonita była zdruzgotana. Napisała i nagrała piosenkę „Brides for Sale”, a gdy zamieściła ją na YouTube, w krótkim czasie stała się sławna – wystąpiła nawet w afgańskiej telewizji. W 2014 roku nastąpił kolejny przełom. Sonita wygrała konkurs na napisanie utworu skłaniającego Afgańczyków do uczestnictwa w wyborach i otrzymała 1000 dolarów. Niedługo potem zaproponowano jej stypendium muzyczne w Wasatch Academy w USA. Bez pytania rodziców o zgodę przyjęła ofertę, tym samym raz na zawsze uciekając przed wymuszoną transakcją małżeńską. Dziś z powodzeniem nagrywa muzykę i prowadzi kampanię przeciwko małżeństwom dzieci. Film jest nie tylko poruszającym portretem młodej dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność, ale także punktem wyjścia dla dyskusji na temat stosunku reżysera do filmowanego przez siebie tematu. Pojawia się tu wiele zaskakujących zwrotów akcji, a sama reżyserka zdecydowała się nawet zapłacić matce Sonity, aby raz na zawsze uwolnić ją od wymuszonego małżeństwa.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/9ZDHYfcrkzs

02 Dobry Amerykanin Dobry Amerykanin (A Good American)
Reżyseria: Friedrich Moser
Produkcja: Austria (2015)
Gatunek: dokumentalny
Czas: 101'

Ujawnione przez Edwarda Snowdena rewelacje na temat amerykańskiego systemu inwigilacji obywateli nie były pierwszym skandalem w historii amerykańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Film ujawnia niezwykle niepokojące fakty, dowodzące, że korupcja, niekompetencja, arogancja, kłamstwa i osobiste ambicje oraz chciwość doprowadziły do zablokowania taniego i niezwykle skutecznego systemu monitoringu i analiz, który skutecznie mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Po zakończeniu Zimnej Wojny w USA powstał cyfrowy system szpiegujący, który pozwalał na śledzenie każdego elektronicznego sygnału na Ziemi, filtrując grupę docelową i wyświetlając wyniki w czasie rzeczywistym przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności. System miał wbudowany moduł służący do ochrony danych osobowych. Narzędzie wydawało się idealne i zdaniem specjalistów absolutnie uniemożliwiłoby ataki terrorystyczne z 11 września. Z wyjątkiem jednej drobnej rzeczy – okazało się zbyt tanie. Z tego powodu szefostwo NSA zdusiło projekt w zalążku i to na trzy tygodnie przed atakiem na World Trade Center. Za innowacyjnym projektem krył się agent Bill Binney – krypto-matematyk i były analityk NSA. Ujawnia on w filmie powody, dla których jego genialny pomysł został odrzucony na rzecz drogiego i całkiem bezużytecznego programu wywiadu, który z kolei miał jedną zaletę: tworzył setki miejsc pracy w agencji wywiadowczej i zapewniał sowite wynagrodzenie dla wielu byłych pracowników NSA. Film jest przykładem fascynującego politycznego thrillera śledzącego konspiracyjne działania NSA. Obserwujemy również niezwykle szczere wypowiedzi człowieka, który ma poczucie, że będąc częścią politycznej machiny ponosi współodpowiedzialność za tragedię z 2001 roku. Binney nie owija niczego w bawełnę, o wielu sprawach mówi otwarcie i brutalnie, choć jego oczy pokazują coś jeszcze innego – zrezygnowanego człowieka, który nie był w stanie powstrzymać machiny, jaką jest wojna. Binney oficjalnie wypowiedział się przeciwko amerykańskiemu systemowi. Zrezygnował z pracy w październiku 2001 roku i zapewne nieprzypadkowo odszedł z niej tak szybko.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/zWR7A0Yc18Q

The Rolling Stones Olé Olé Olé The Rolling Stones Olé Olé Olé!
Reżyseria: Paul Dugdale
Produkcja: Wielka Brytania
Gatunek: dokumentalny
Czas: 105'

Podróż pełna emocji, wypełniona po brzegi rockandrollem i najbardziej wielbionymi utworami The Rolling Stones. Zwieńczeniem całej trasy jest historyczny występ Stonesów w Hawanie, w którym udział wzięło 1 200 000 osób!

Zwiastun filmu:  https://youtu.be/PFKJi3LUyUc
Alojzy Alojzy (Aloys)
Reżyseria: Tobias Nölle
Produkcja: Francja, Szwajcaria (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 91'

Z samotnym prywatnym detektywem nawiązuje kontakt tajemnicza kobieta, wciągając go w grę umysłową znaną jako "telephone walking". Zafascynowany jej głosem bohater odkrywa wyimaginowany wszechświat, pozwalający mu wyrwać się ze swej izolacji.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/ATIAh9OUbdI

Egzamin Egzamin (Bacalaureat)
Reżyseria: Cristian Mungiu
Produkcja: Belgia, Francja, Rumunia (2016)
Gatunek: dramat
Czas: 128'

Dla Romea Aldei najważniejsza jest córka, która właśnie zdaje maturę i wybiera się na studia do Wielkiej Brytanii. Tuż przed egzaminami zostaje napadnięta, a ojciec próbuje zrobić wszystko, aby załatwić córce dobry wynik.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/8cPjuNYp5OQ

Opieka domowa Opieka domowa (Domácí péče)
Reżyseria: Slávek Horák
Produkcja: Czechy, Słowacja 2015
Gatunek: dramat, komedia     
Czas: 92'

Vlasta, pielęgniarka opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Wszyscy troje żyją w rejonie Czech znanym z produkcji wina. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Smutne i wesołe tony przeplatają się w opowieści o Vlaście, która pomagała innym, a teraz sama będzie potrzebowała pomocy. Jej mąż, typowy facet z małego miasteczka skupia się na pracy w swoim warsztacie i popija śliwowicę. Z czasem okaże się jednak, że za fasadą twardziela i żartownisia skrywa się wrażliwy mężczyzna.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/HZgmalls7xA

dziecinstwo wodza plakat Dzieciństwo wodza (The Childhood of a Leader)
Reżyseria: Brady Corbet
Produkcja: Wielka Brytania, Węgry, Francja
Gatunek: dramat 2015
Czas: 116'

Akcja toczy się tuż po I wojnie światowej w podparyskiej wsi w domu amerykańskiego dyplomaty (Liam Cunningham, "Gra o tron"), który pracuje nad Traktatem Wersalskim, przez co rzadko bywa w domu. Jego żona (Bérénice Bejo, "Artysta") to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Ich synek czuje się osamotniony - uwagę poświęca mu jedynie guwernantka, grana przez Stacy Martin ("Nimfomanka"). Wysokie IQ podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu. Obserwujemy narodziny tytułowego dyktatora.
Zwiastun: https://youtu.be/eys1r7cSqDs

zycie animowane Życie animowane (Life, Animated)
Reżyseria: Roger Ross Williams
Produkcja: Francja, USA
Gatunek: animacja, dokument 2015
Czas: 89'

Biograficzna opowieść o podróży autystycznego syna laureata Nagrody Pulitzera Rona Suskinda, który wbrew przeciwnościom losu i przy pomocy postaci z kreskówek Disney'a uczył się jak żyć w prawdziwym świecie. Dokumentacji tej niezwykłej historii podjął się Roger Ross Williams, laureat Oscara z 2010 roku.
Zapraszamy Państwa oraz Widzów, aby wspólnie towarzyszyć bohaterom tej niezwykle ciepłej historii. Film bez wątpienia zdobędzie serca odbiorców w każdym wieku, przedstawiając nam prawdziwą historię rodziny, która wygrywa z jak najbardziej prawdziwym problemem, jakim jest choroba dziecka, dając nam absolutnie bajkową, ale przede wszystkim najprawdziwszą nadzieję na szczęśliwe zakończenie.
Zwiastun:  https://youtu.be/4n7fosK9UyY 

Serce psa Serce psa (Heart of a Dog)
Reżyseria: Laurie Anderson
Produkcja: Francja, USA
Gatunek: dokument 2015
Czas: 75'

„Serce psa” to film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle, premierowo pokazywany w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji 2015.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/0filyleqHGo

Niewinni czarodzieje NIEWINNI CZARODZIEJE
Reżyseria: Andrzej Wajda
Produkcja: Polska 1960
Gatunek: dramat
Czas: 83'

"Niewinni czarodzieje" to studium psychologiczne dwojga młodych ludzi. On - to młody lekarz sportowy, "po godzinach" jazzman w piwnicy muzycznej. Wygórowanych ambicji nie ma, marzy o domku i samochodzie, do uczuć nie przywiązuje większej wagi. Ma swoje sposoby budowania pewności siebie - tleni włosy, zachowuje się swobodnie, jeździ na motocyklu, jego kawalerka to pusta nora pełniąca funkcję pokoju z różnymi trofeami i fotografią Einsteina. Ona - to dziewczyna spotkana przypadkowo w lokalu muzycznym. Nic bliższego o niej nie wiadomo. Ta para spędza ze sobą noc, prowadząc swoistą grę miłosną na miny i pozy, a jednak jest coraz bardziej sobą zafascynowana. W miarę upływu czasu beztroska erotyczna gra przeradza się w rozbieranego pokera. W grze w "zapałki" stawka jest wysoka: jeśli dziewczyna przegra, odda się Bazylemu. Ostatecznie jednak ten nie korzysta z okazji. Cynizm, nonszalancja, swoboda obyczajowa bohaterów są jedynie maską, pod którymi kryją się normalne ludzkie uczucia lub chociażby tęsknota za nimi. Pelagia wraca do Bazylego następnego dnia.

05 Lo i stało się.  Zaduma nad światem w sieci Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci
Reżyseria: Werner Herzog
Produkcja: USA 2016
Gatunek: dokument
Czas: 97 min

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?
Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet – od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie „śnić sam o sobie” jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?
Zwiastun filmu:   https://youtu.be/i1b7-wYTFIk

 Nawet nie wiesz jak bardzo Cie kocham Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Reżyseria: Paweł Łoziński
Produkcja: Łoziński Production, Koprodukcja: Telewizja Polska, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Fundusz Filmowy
Gatunek: dokument 2016
Czas: 76'

Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty, który zabiera je w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=qK-mFdpfHMM

 
 Dont Look Back Don’t Look Back
Reżyseria: D.A. Pennebaker
Produkcja: USA, 1967
Gatunek: dokumentalny, muzyczny
czas: 96'

Film dokumentalny  D.A. Pennebakera upamiętniający trasę koncertową słynnego muzyka, Boba Dylana po Wielkiej Brytanii w 1965 roku. Składa się z materiałów koncertowych, a także wywiadów i różnych epizodów z życia artysty. Film pokazuje różne oblicza Dylana, młodego, aroganckiego, charyzmatycznego, ale i pełnego wdzięku. Oprócz niego w filmie pojawiają się również Joan Baez, Alan Price czy Donovan.

Słonce poster Słońce, to słońce mnie oślepiło
Reżyseria: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
Produkcja: Polska 2016
Gatunek: dramat
Czas: 74'

Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam - Obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/SBc2KekxjlE

 2012-09-22 „Sztuka rapu”
Reżyseria: Ice-T
Produkcja: USA, Wielka Brytania 2012
Gatunek: dokumentalny, muzyczny
czas: 106'

Nie uliczne walki, narkotyki i zabójstwa leżą w sercu „Sztuki rapu”, ale słowo, z którym czołowi raperzy zwracają się do siebie nawzajem i publiczności. Przewodnikiem po świecie nawijek, tekstów i narracji jest Ice-T. Jego rozmówcami - Dr. Dre, Eminem, Snoop Dogg, Run DMC, Ice Cube i wielu innych przyłapanych na skwerze, w sklepie z płytami, w studiu, w barze i na basenie. W centrum jest słowo zapisane na ręce, na skrawku papieru lub na czystych kartkach eleganckiego zeszytu. Słowo, które wyraża, które jest głosem i sprawia, że jego twórcy należą prawdopodobnie do ostatniej, żywej kategorii pisarzy. Pisarzy, tworzących ad hoc.

 MV5BMjA2NDE4MjE1MV5BMl5BanBnXkFtZTcwNTg0Mjc5Mg. V1 UY268 CR140182268 AL Berlin Calling
Reżyseria: Hannes Stöhr
Produkcja: Niemcy 2008
Gatunek: dramat obyczajowy, muzyczny
Czas: 100'

Klubowe nocne życie w Berlinie pokazane w rytmie 100 tys. uderzeń na minutę. DJ Ickarus (w tej roli Paul Kalkbrenner i jednocześnie autor ścieżki dźwiękowej do filmu) wraz ze swoją menadżerką i dziewczyną Mathilde (Rita Lengyel) bierze udział w tournée występując w klubach, a jednocześnie przygotowuje się do wydania muzycznego albumu wspomagając się narkotykami. Mathilde coraz gorzej znosi jego nałóg. Gdy Ickarus przedawkuje i znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym, kobieta szuka pocieszenia u dawnej kochanki. Dzień ukończenia albumu oddala się.

 plakat-Uwaga-Mr-baker Uwaga! Mr. Baker
Reżyseria: Jay Bulger
Produkcja: USA 2012
Gatunek: dokumentalny
Czas: 92'

Ginger Baker jest legendą perkusji – z gry na tym instrumencie potrafił uczynić porywający spektakl. Nazywany „potworem rocka”, Baker słynie z ekscentrycznej osobowości i burzliwej biografii. Legendarny perkusista ma za sobą m.in. występy z Ericiem Claptonem w grupach Cream i Blind Faith oraz nagrania z Nigeryjczykiem Felą Kutim, stanowiące pierwszy w historii mariaż muzyki rockowej i afrykańskich rytmów. Ten facet od początku wszystkich zadziwiał. Na perkusji zaczął grać przez przypadek, a został jednym z najlepszych rockowych perkusistów w dziejach tego gatunku.

 7195883.6 Joe Strummer: Niepisana przyszłość
Reżyseria: Julien Temple
Produkcja: Irlandia, Wielka Brytania 2007
Gatunek: dokumentalny
Czas: 122'

Joe Strummer – legenda punk rocka. Przez jednych nazywany „Chrystusem rocka”, przez innych „małym krzykatym dupkiem”. Film dokumentalny „The Future Is Unwritten” w reżyserii Juliana Temple jest poruszającą historią życia tego wielkiego artysty, który stał się ikoną punk rocka. I portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który wciąż żyje w muzyce i pamięci swoich przyjaciół i wielbicieli.

 7649036.3 20 000 dni na Ziemi
Reżyseria: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard
Produkcja: Wielka Brytania 2014
Gatunek: dokumentalny, dramat, muzyczny
Czas: 97'

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, „20 000 dni na Ziemi”, czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave'a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave'a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty „Push the Sky Away”.

 large jploLek1tkCOUwWnzSBPKzq5iPa Control
Reżyseria: Anton Corbijn
Produkcja: Australia, Japonia, USA, Wielka Brytania2007
Gatunek: biograficzny, dramat, muzyczny
Czas: 107'

Film opowiada o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, legendarnej grupy rockowej grającej muzykę klasyfikowaną jako post-punk. Curtis rozdarty pomiędzy życiem rodzinnym, rosnącą sławą oraz miłością do innej kobiety popełnił samobójstwo 18 maja 1980 roku w wieku 23 lat, w przeddzień pierwszego tournee Joy Division po Stanach Zjednoczonych. Nie zdając sobie z tego sprawy, Ian Curtis zmienił oblicze muzyki rockowej.

 01 Viva Viva
Reżyseria: Paddy Breathnach
Produkcja: Irlandia
Gatunek: dramat 2015
Czas: 100'

Nawiązująca do najlepszych filmów Pedro Almodóvara „Viva” to wzruszająca do łez, piękna opowieść o próbie odbudowania trudnej relacji ojca i syna, w której brutalność przeplata się z miłością i prawdziwą pasją śpiewania. Poruszające kubańskie rytmy doskonale budują atmosferę. Wyprodukowany przez Benicio del Toro film został rewelacyjnie przyjęty na festiwalu Sundance i znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/dFR2YBJsKRk

02 O matko umrę  O matko! Umrę...
Reżyseria: Xavier Seron
Produkcja: Belgia, Francja 2016
Gatunek: czarna komedia
Czas: 90'

To film dla tych, którzy kochają koty, wino musujące i czarne myśli!
37-letni hipochondryk Michel jest niespełnionym aktorem, którego życie zmierza donikąd. Pracuje w sklepie z AGD ze swoim jedynym przyjacielem, Derekiem.
W wolnym czasie życie Michela toczy się wokół dwóch silnych kobiet. Jego matki Monique, która wykorzystując swoją chorobę, manipuluje synem. Oraz jego dziewczyny Aurelie, dziwacznej malarki, która pragnie sławy i uznania. Każda z nich chce zawładnąć życiem Michela, który sam próbuje walczyć ze swoimi chorymi lękami… Wierzy albowiem, że od matki wraz z życiem otrzymał też śmierć, a nawet raka. Jego chimeryczne zachowanie wkręca go w coraz bardziej w paranoidalną rzeczywistość. Przeplot symboli religijnych, strachu przed śmiercią, czarnego humoru z żywą muzyką barokową, prowadzi do niejednoznacznej percepcji filmu. To odważne i nieszablonowe podejście do odwiecznych tematów oraz ciekawe stylistyczne wybory sprawiają, że widz staje się zwolennikiem tego obrazu i zaśmiewa się w głos.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/yOM94mBHNCw

 01 Le Mans Le Mans
Reżyseria: James Erskine
Produkcja: Wielka Brytania 2016
Gatunek: dokument
Czas: 90'

Film wyprodukowany przez twórców oscarowego „Człowieka na linie” i „Senny” dokumentuje jeden z najsłynniejszych wyścigów samochodowych na świecie – 24 h Le Mans. 24 godziny nieprzerwanej jazdy. Trzyosobowe drużyny. Wygra ten, kto w ciągu doby pokona najdłuższą trasę. Morderczy test na wytrzymałość, stres i zmęczenie w obliczu godzin za kółkiem.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/Y_WK4sXXUGU

Pod opieką wiecznego słońca Pod opieką wiecznego słońca
Reżyseria: Vitaliy Manskiy
Produkcja: Czechy, Niemcy, Rosja, Korea Północna, Łotwa 2015
Gatunek: dokumentalny
Czas: 106'

To jest film o idealnym życiu w idealnym kraju. Każdy Koreańczyk jest gotów poświęcić życie dla swojej ojczyzny. Widzimy proces krzewienia ideałów: widzimy dziewczynkę w idealnej szkole - córkę idealnych rodziców, którzy pracują w idealnych fabrykach i mieszkają w idealnym apartamencie w centrum Pjongjang. Ośmioletnia Zin-mi przygotowuje się do ceremonii wstąpienia do Unii Dzieci, aby stać się częścią idealnego społeczeństwa i mieszkać w niegasnących promieniach słońca - symbolu Wielkiego Wodza Kim Ir Sena.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/e41IFrRLwhQ

03 Bodo Czlowiek Człowiek
Reżyseria: Yann Arthus-Bertrand
Produkcja: Francja 2015
Gatunek: dokument
Czas: 131'
"Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku" – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. "Ziemia z lotu ptaka". Tworzy on z tego filmu porywające i wizualnie epickie kino dokumentalne. To zbudowana z wielu historii, opatrzona zachwycającymi obrazami Ziemi szczera przypowieść o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich. W filmie podróżujemy z ekipą po całej planecie, obserwując wypowiedzi różnych ludzi z kilkudziesięciu krajów świata, o różnej narodowości, wieku, kolorze skóry i religii. Przeprowadzono wywiady z 2000 rozmówców z 60 państw, którym zadano ten sam zestaw 40 pytań. Przekrój rozmówców jest szeroki: od afgańskich uchodźców, przez Żyda, który stracił córkę w samobójczym zamachu terrorystycznym, Irlandkę, która dorastała bez biologicznych rodziców, po amerykańskich więźniów skazanych na karę śmierci. Celowo nie określono dokładnie ich tożsamości. Nie znamy ich imion ani miejsca zamieszkania. Stajemy w ten sposób twarzą w twarz z Innym, z przedstawicielem naszego gatunku, z niesprecyzowanym nią lub nim – obywatelami naszego świata, mającymi różne emocje, sposób myślenia i percepcję rzeczywistości. Obserwujemy tym samym zbiorowe ludzkie doświadczenie we wszystkich jego formach i odmianach – od głęboko osobistych, często tragicznych historii o biedzie, przemocy domowej i cierpieniu, po opowieści o miłości, radości, a także euforii płynącej z samego faktu życia. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, czym dla ludzi może być szczęście, miłość, małżeństwo, zemsta, przemoc, wolność, homoseksualizm, bieda i śmierć. Poznajemy, czym tak naprawdę jest nasza egzystencja na Ziemi i z jakimi stanami i problemami się wiąże. Nasza planeta zobrazowana jest tu w niezwykle wysublimowany sposób. Wykorzystano nigdy wcześniej nie pokazywane zdjęcia Ziemi z lotu ptaka, którym towarzyszy odpowiednio dobrana pod względem nastroju muzyka. Dzięki temu na ekranie powstaje filmowa oda na temat piękna otaczającego nas świata. Zdjęcia do filmu kręcono przez trzy lata. Ekipa filmowa liczyła 6 osób, a do przeprowadzenia wywiadów zatrudniono dziennikarzy.
Zwiastun filmu:   https://www.youtube.com/watch?v=FBC6v5toeac
02 Nastolatki-plakat Nastolatki (Girls Lost)
Reżyseria: Alexandra-Therese Keining
Produkcja: Finlandia, Szwecja 2016
Gatunek: dramat
Czas: 106'

Kim, Bella i Momo, trzy prześladowane w szkole nastolatki, przechodzą przez trudny proces dojrzewania. Otoczone przez mroczny świat nastoletniej przemocy, zmarginalizowane i zagubione dziewczyny, mają tylko siebie. Wszystko się zmienia, gdy w ogrodzie jednej z nich, Belli, znajdują magiczny kwiat, którego sok zamienia dziewczęta w chłopców. Zmienia się nie tylko ich płeć, ale także ich reakcja na to, co znały do tej pory z perspektywy dziewczyn. Momo i Bella zdają sobie sprawę, że to tylko zabawa i udawanie. Jednak dla Kim, która jest nie pogodzona ze swoją płcią, bycie chłopcem jest czymś więcej. W swojej nowej skórze wreszcie czuje się ze sobą dobrze.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/FemUq7V_UCs

 
01 Bodo dziewczyny Dziewczyny inne niż wszystkie
Reżyseria: Esa Illi
Produkcja: Finlandia 2015
Gatunek: dramat
Czas: 90'

Jessica, Aino, Taru i Jenny stoją u progu dojrzałości. Przyjaźnią się, ale każda zmaga się z własnymi problemami. Aby nie poddać się rozpaczy, każda z nich musi odnaleźć w sobie siłę. Prowadzą prowokacyjny video-pamiętnik, w którym przedstawiają swoje problemy i radości. Fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach.

Zwiastun filmu:    https://www.youtube.com/watch?v=j28DzFmJRH4 
02 Bodo Mustang Mustang
Reżyseria: Deniz Gamze Ergüven
Produkcja: Francja, Niemcy, Turcja, Katar 2015
Gatunek: dramat
Czas: 97'

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

Zwiastun filmu:   https://www.youtube.com/watch?v=dLGClZ5dQgE
 Blokada Blokada
Reżyseria: Emin Alper
Produkcja: Francja, Turcja, Katar 2015
Gatunek: dramat
Czas: 119'

Na obrzeżach 14-milionowej metropolii, w atmosferze społecznych napięć, lęku i podejrzliwości, dochodzi do spotkania dwóch braci, którzy nie widzieli się od 20 lat. Kadir wychodzi z więzienia pod warunkiem tajnej współpracy z policją. Będzie musiał zaskarbić sobie zaufanie pełnego podejrzeń, opuszczonego przez żonę i dzieci Ahmeta. Jednak bracia nie zdają sobie sprawy, że prawdziwe zagrożenie czyha bliżej, niż im się wydaje...
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/uLuMKV7Ey2M

Carol Carol
Reżyseria: Todd Haynes
Produkcja: USA, Wielka Brytania 2015
Gatunek: melodramat
Czas: 118'

Nowy Jork, lata 50. Marząca o lepszym życiu pracownica sklepu zakochuje się w starszej i zamężnej kobiecie.
Oscarowe kreacje Cate Blanchett i Rooney Mara.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/RYPC3iu6Elk

 02 Bodo Bang Gang Bang Gang (une histoire d'amour moderne)
Reżyseria: Eva Husson
Produkcja: Francja 2015
Gatunek: dramat
Czas: 98’

Współczesna historia miłosna. Dwie przyjaciółki, George i Laetlia, zabijają wakacyjną nudę na imprezach w domu Alexa. Podczas jednego wieczoru przebojowa George prowokuje grę w Bang Gang, która szybko staje się obowiązkowym punktem następnych imprez. Seks, alkohol, narkotyki, zabawa do samego rana – bez zahamowań, wszystko zostaje wśród znajomych. Ale beztroski czas szybko się kończy, kiedy George odkrywa, że chłopak, w którym jest zakochana, zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. A na dodatek Bang Gang zaczyna wymykać się spod kontroli.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=y_ICuNMMxDQ
01 Bodo Baby Bump  Baby Bump
Reżyseria: Kuba Czekaj
Produkcja: Polska 2015
Gatunek: dramat
Czas: 89'

Przeglądasz czasem album rodzinny? Uśmiechnięta buźka z dzieciństwa w pełnym słońcu, szczęście i sielanka... A pamiętasz też pierwszy plan zgładzenia rodziców? Regularną wojnę z kumplami w szkole, zdziwienie i strach, bo twoje ciało nagle zaczęło się zmieniać i żyć własnym życiem? Tego nie znajdziesz w rodzinnym albumie. Szalona historia Mickiego Housa skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Każdy to przeżył i ma swoje za uszami.

Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=VNRprKjH6CY
 01 Frankofonia Frankofonia (Francofonia)
Reżyseria: Aleksander Sokurow
Produkcja: Francja, Niemcy 2015
Gatunek: dramat
Czas: 90’

Filmy na temat okupacji zwykle koncentrują się na przedstawianiu ruchu oporu. Tutaj mamy do czynienia ze skomplikowaną materią, dotyczącą wyborów dokonywanych w imię wielkiej sztuki. Film rozważa kwestię postrzegania kultury - a tym samym siebie - przez społeczeństwo francuskie i okupujących Francję podczas II Wojny Światowej nazistów. Łącząc sceny rekonstrukcyjne z nagraniami archiwalnymi, reżyser konstruuje narrację wokół Muzeum w Luwrze, skupiając się na relacji Jacquesa Jaujarda, dyrektora Francuskich Muzeów Narodowych i hrabiego Wolffa Metternicha, przysłanego z Niemiec dla nadzorowania francuskich kolekcji dzieł sztuki. Powstała wnikliwa, poetycka i uszczypliwa wizja tego jak wolność, równość i braterstwo funkcjonują w czasach okupacji.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/74bReJw95Rs

02 W spirali  W spirali
Reżyseria: Konrad Aksinowicz
Produkcja: Polska 2015
Gatunek: dramat psychologiczny
Czas: 70’

Wycieczka za miasto, która ma mieć charakter oczyszczający dla poturbowanej przez małżeńskie kłopoty pary, zamienia się w niebezpieczną grę charakterów, gdy na pokład samochodu zabierają ekscentrycznego podróżnika, Tamira. Jest on świadkiem i katalizatorem ich problemów. Samozwańczy uzdrowiciel chce być ich drogą do oświecenia. Krzysztof i Agnes wiedzą, że nie powinni ze sobą żyć, ale nie potrafią się rozstać. A może nie chcą? "W Spirali" to opowieść o miłości, która nie daje wytchnienia, niebezpiecznej i toksycznej.
Zwiastun filmu: https://youtu.be/0d-LJxUB190

 01 Bodo Z daleka Z daleka (Desde allá)
Reżyseria: Lorenzo Vigas
Produkcja: Wenezuela 2015
Gatunek: Dramat
Czas: 93'

Armando to bogaty mężczyzna w średnim wieku, który wabi do swojego domu młodych mężczyzn, oferując im pieniądze. Nie chce ich dotykać, a jedynie oglądać ze ściśle określonej odległości. Śledzi także podstarzałego biznesmena, z którym wydaje się go łączyć traumatyczna przeszłość. Pierwsze spotkanie Armanda z ulicznym chuliganem Elderem ma dość gwałtowny przebieg, ale nie zmniejsza to fascynacji tego samotnego mężczyzny silnym i przystojnym nastolatkiem. Dzięki zachęcie finansowej Elder regularnie odwiedza Armanda, co owocuje powstaniem niespodziewanie intymnej relacji...

Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=4y2FW1dVFfY

 07 Bodo Opiekun Opiekun (Chronic)
Reżyseria: Michel Franco
Produkcja: USA 2015
Gatunek: Dramat
Czas: 93'

David jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.
Zwiastun filmu:  https://www.youotube.cm/watch?v=suS-8Q6oV6w

 06 Bodo Juz za toba Już za tobą tęsknie (Miss You Already)
Reżyseria: Catherine Hardwicke
Produkcja: Wielka Brytania 2015
Gatunek: dramat, komedia
Czas: 112'

Jess (Drew Barrymore) i Milly (Toni Collette) - nierozłączne odkąd poznały się jako małe dziewczynki, dziś jako dorosłe kobiety nie pamiętają momentu, gdy nie dzieliły razem czasu, sekretów, ciuchów, a nawet chłopaków… Bez taniej ckliwości i schematycznych banałów, za to z dużym dystansem i niepowtarzalną kobiecą energią. Film o kobietach i ich szaleństwach. Przezabawny, ciepły, autentyczny, urzekający, bo nakręcony właśnie przez kobietę. „Już za Tobą tęsknię” to wspaniała celebracja przyjaźni, która nigdy nie zostanie przerwana, nawet gdy życie płata niespodziewane figle.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=_JX6xXPQU8w

02 Bodo Zupelnie Nowy Testament Zupełnie Nowy Testament (Le tout nouveau testament)
Reżyseria: Jaco Van Dormael
Produkcja: Belgia, Francja, Luksemburg 2015
Gatunek: komedia
Czas: 113'

Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=RRwujLKs1yw

01 Walser Walser
Reżyseria: Zbigniew Libera
Produkcja: Polska 2015
Gatunek: Sci-Fi
Czas: 78'

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli są ludźmi o błękitnych jak len oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara.  Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego: Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie  Synopsis ze sobą tylko chaos i destrukcję.

Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=fNfWvDjXT1k

 01 Łowcy miodu Łowcy miodu
Reżyseria: Krystian Matysek
Produkcja: Polska 2015
Gatunek: Dokument
Czas: 81'

„Łowcy miodu” to film z życia pszczół i ludzi. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „wydzianej” w pniu wiekowego drzewa. Wędruje po polach, dzikich lasach, górach i ... wielkich miastach Europy i Azji.
Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi, oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał.
Tradycję oraz tajniki zawodu bartnika pragnie poznać Magdalena Popławska, aktorka awangardowego teatru, która interesuje się zdrowym trybem życia oraz ekologią. Wspólnie z Magdą wyruszamy w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Uczymy się bartnictwa, poznajemy niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi.
Natomiast razem z Kamilem Bajem, pszczelarzem miejskim, przyglądamy się pasiekom na dachach warszawskich budynków oraz podążamy do Francji, gdzie zobaczymy paryskie ule zainstalowane na dachu katedry Notre Dame.
Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być właśnie pszczelarstwo miejskie oraz przywracanie tradycji bartnictwa – hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tradycyjni bartnicy i pszczelarze umieją się porozumieć pomimo bariery języków, epok i kultur – bo pilnie śledzą mądrość pszczół i umieją się od nich uczyć.

Zwiastun filmu:  https://youtu.be/dyRa5c8EtUk

Bulwar  Bulwar

Reżyseria: Dito Montiel
Produkcja: USA 2014
Gatunek: Dramat
Czas: 88'

Nolan (Robin Williams) i Joy (Kathy Baker) są małżeństwem od wielu lat. Od dawna jednak śpią w osobnych sypialniach, a w ich związku panuje rutyna. Pewnej nocy, wracając z biura, Nolan poznaje młodego chłopaka, który sprzedaje się na ulicy. Kiedy zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu, Joy zauważa, że stopniowo traci kontakt z mężem.

 01 Zabójczyni Zabójczyni

Reżyser: Hou Hsiao-hsien
Kraj produkcji: Tajwan, Chiny, Hong Kong, Francja
Rok produkcji: 2015
Gatunek: dramat
Czas trwania: 105 min.

Opowieść o pięknej zabójczyni, która otrzymuje zadanie, by zgładzić ukochanego.
„Zabójczyni” to najnowsze dzieło Hou Hsiao-hsiena, najbardziej znanego po Angu Lee reżysera z Tajwanu. Ten nagrodzony za reżyserię na zeszłorocznym festiwalu w Cannes film jest wielkim hołdem dla gatunku wuxia - opowieści o legendarnych wojownikach i mistrzach walk wushu.
Historia rozgrywa się w Chinach dynastii Tang. Dziesięcioletnia dziewczynka trafia do klasztoru, w którym zostaje wyszkolona na profesjonalną zabójczynię. Po latach powraca w rodzinne strony, by zrealizować tajną misję. Jej lojalność zostaje wystawiona na ciężką próbę – celem jest miły jej sercu książę. Klasyczną dworską intrygę reżyser opowiada w autorski sposób. Historię o honorze, zdradzie i wierności Hou rozpisuje na detale: spojrzenia zza zasłon, obserwowane z daleka spotkania, chwile milczenia zawieszone pomiędzy słowami. Nie brakuje oczywiście sekwencji walk, fenomenalnie sfotografowanych przez autora zdjęć do „Spragnionych miłości” Wong Kar-waia.

Zwiastun:  https://www.youtube.com/watch?v=9YHcUhGNUV0

 7728846.3 Powrót

Reżyseria: Simon Stone
produkcja: Australia 2015
Gatunek: Dramat
czas: 96'

Po "Koneserze" kolejna fantastyczna rola Geoffrey'a Rusha. "The Daughter" to historia zagmatwanych losów dwóch rodzin, głęboko skrywanych tajemnic z przeszłości, nie wyrównanych rachunków, sekretów, które nigdy nie miały ujrzeć dziennego światła. Film dla fanów wybitnego "Sierpnia w hrabstwie Osage". Laureatowi Oscara towarzyszy inny znakomity aktor - Sam Neill.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/AnzTsElbjWg

 Cały ten cukier Cały ten cukier

Reżyseria: Damon Gameau
produkcja: Australia 2014
Gatunek: Dokument
czas: 90'

Damon Gameau przeprowadził niezwykły eksperyment, żeby pokazać, w jaki sposób obecna w tytule substancja wpływa na człowieka. Reżyser jadł tylko jedzenie określane jako "zdrowe", a jednak zawierało ono duże ilości cukru. Film jest jednocześnie zabawny i pouczający, mówi o problemach przemysłu cukrowniczego, a także o tym, na których półkach w supermarketach znajdziecie niebezpieczne produkty. "Cały ten cukier" zmieni na zawsze wasz sposób myślenia o "zdrowym" jedzeniu, a także wyjaśni, skąd wzięły się nasze obecne przyzwyczajenia kulinarne i co możemy zrobić, żeby je zmienić.
Żeby lekcja była bardziej wciągająca, Damon Gameau samego siebie uczynił obiektem eksperymentu. Reżyser nie jadł cukru przez trzy lata. Następnie, pod nadzorem naukowców i dietetyków, zaczął konsumować 40 łyżeczek tej substancji dziennie przez 60 dni. Sztuczka polega na tym, że nie spożywał on słodkich napojów, czekolady, lodów i innych słodyczy. Żywił się tylko tzw. "zdrowym" jedzeniem, które tak naprawdę również jest bogate w cukier. Chodzi np. o niskotłuszczowy jogurt, batoniki zbożowe, soki i płatki śniadaniowe.
Podczas trwania eksperymentu Damon odwiedził społeczność Aborygenów w Amacie w południowej Australii, żeby zobaczyć, czy rdzenni mieszkańcy są edukowani na temat efektów spożywania cukru i jak wpływa on na ich zdrowie.
Kolejnym krokiem była wyprawa do USA i spotkanie z czołowym ekspertem ds. cukru, a także z chłopakiem, który choruje, ponieważ ma w zwyczaju pić dziennie 12 puszek napoju Mountain Dew. Reżyser przygląda się także manipulacjom koncernów, które podstępnie dodają cukier do swoich produktów i robią wszystko, żeby konsumenci się o tym nie dowiedzieli.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/syeq8QVzzhU

 EL Clan El Clan

Reżyseria: Pablo Trapero
produkcja: Argentyna, Hiszpania 2015
Gatunek: Thriller
czas: 110'

Argentyna, początek lat '80. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro kryje się złowieszczy klan, aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi krewki ojciec, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł o zimnym spojrzeniu - Arquimedes. Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, są zaangażowani w porwania i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/PHxsLGyHKMs

 08 Bodo Syn Szawla Syn Szawła
Reżyseria: László Nemes
Produkcja: Węgry 2015
Gatunek: dramat
czas: 107'

Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł spróbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym był kiedyś.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=ZHPte27mZ14

 03 Bodo  Fusi Fúsi
Reżyseria: Dagur Kári
Produkcja: Dania, Islandia 2015
Gatunek: dramat
czas: 94'

Fúsi to nieśmiały, wrażliwy 40-latek, który nadal mieszka z matką i jej partnerem, a każdy jego dzień wygląda tak samo. Codziennie czeka na niego porcja płatków na śniadanie, a potem praca na lotnisku przy wyładunku bagaży, z kolegami, którzy żartują z jego tuszy i charakteru. Pewnego dnia za namową matki niechętnie udaje się na kurs tańca, gdzie poznaje doświadczoną przez życie dziewczynę o imieniu Sjöfn, która wywróci jego świat do góry nogami, a jego samego zmieni nie do poznania.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/kus7ea3xRF0?t=8s

 01 Bodo  Barany. Islandzka opowieść Barany. Islandzka opowieść
Reżyseria: Grímur Hákonarson
Produkcja: Islandia, Dania, Norwegia, Polska 2015
Gatunek: dramat
czas: 93 min.

Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.
„Barany. Islandzka opowieść” – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści”  – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.
Zwiastun filmu:  https://youtu.be/SCBS2E9RRaw

09 Bodo Janis Janis
Reżyseria: Amy Berg
Produkcja: USA 2015
Gatunek: biograficzny, dokumentalny, muzyczny
czas: 106'

"Janis"  to szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=8Z9_Vez4atQ

 10 Bodo Mow mi Marianna Mów mi Marianna
Reżyseria: Karolina Bielawska
Produkcja: Polska 2016
Gatunek: dokument
czas: 75'

Kiedy Marianna chce być Marianną do końca – nie tylko emocjonalnie, ale też cieleśnie i prawnie – musi zrezygnować z całego swojego dotychczasowego życia. Musi zostawić żonę i córki, pogodzić się z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rodziców, z samotnością. Ale pragnienie bycia kobietą, życia w zgodzie z własnym ciałem i tożsamością, jest silniejsze. Starając się o zmianę metryki, przygotowując się do operacji zmiany płci, Marianna pełna jest entuzjazmu i wiary w przyszłość. Kiedy jednak jej życie nieoczekiwanie łamie choroba, wybrzmiewa cały dramat tej egzystencji. W tym poruszającym dokumencie Karolina Bielawska portretuje swoją bohaterkę z szacunkiem i z ogromną dozą czułości. W wyważony sposób odsłania jej emocje i motywacje, subtelnie opisuje relacje z bliskimi, pokazuje i utratę, i narodziny miłości. Do warstwy dokumentalnej autorka dodaje teatralną ramę, pozwalającą Mariannie nazwać i wytłumaczyć – sobie i innym – każdy ze swoich trudnych wyborów.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=LoufluDAjac

02 Bodo LOVE LOVE
Reżyseria: Gaspar Noé
Produkcja: Belgia, Francja 2015
Gatunek: dramat
czas: 130'

Miłość to oślepiające światło, genetyczna potrzeba, odmienny stan świadomości, ciężki narkotyk, choroba psychiczna, gra o władzę – to sperma i łzy.
Gaspar Noé – francuski reżyser argentyńskiego pochodzenia – znany jest polskim widzom z filmów „Wkraczając w pustkę” oraz „Nieodwracalne”. Ten bezkompromisowy twórca, często szokujący swoimi filmami, przez wielu światowych reżyserów przywoływany jest jako źródło inspiracji, powołuje się na niego m.in. Nicolas Windig Refn.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=ljdKJnAQsjw

 01 Bodo Mlodosc Młodość
Reżyseria: Paolo Sorrentino
Produkcja: Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy 2015
Gatunek: dramat
czas: 118'

Wybitny kompozytor (Michael Caine) otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.  
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=ljdKJnAQsjw

02 Bodo Amy
 
Amy
Reżyseria: Asif Kapadia
Produkcja: Wielka Brytania 2015
Gatunek: biograficzny, dokument, muzyczny
czas: 127'

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.
Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=HiMb_hj1fTw

03 Bodo Duke Duke of Burgundy. Reguły pożądania
Reżyseria: Peter Strickland
Produkcja: Wielka Brytania 2014
Gatunek: dramat
czas: 104'

Cynthia (Sidse Babett Knudsen) i Evelyn (Chiara D'Anna) są parą. Każdy dzień zaczynają skomplikowanym erotycznym rytuałem, który kończy się ukaraniem Evelyn. Cynthia, która zajmuje się badaniem motyli, zaczyna być zmęczona tym układem. Kobieta pragnie, by jej związek z Evelyn stał się bardziej konwencjonalny. Jej kochanka popada jednak w coraz większą obsesję na punkcie erotycznych zabaw.  
Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=7Wif0q1tWUA

01 Bodo Najda lepsze czasy Nadejdą lepsze czasy
Reżyseria: Hanna Polak
Produkcja: Dania, Polska 2014
Gatunek: dokumentalny
czas: 94'Ma na imię Jula. Mieszka w putinowskiej Rosji. Za dom służy jej największe wysypisko śmieci w Europie. Oto poruszająca historia jej życia. Dziesięcioletnia Jula ma tylko jedno marzenie - żyć normalnie. Reżyserka Hanna Polak towarzyszy Juli przez 14 kolejnych lat jej dorastania na Swałce, składowisku odpadów oddalonym o 18 km od Kremla. „Nadejdą lepsze czasy” to dramatyczna opowieść o dojrzewaniu do tego, by wziąć los w swoje ręce. Oto uniwersalna historia o nadziei, odwadze i życiu, nakręcona metodą cinema-verite, która niezwykle angażuje widza i poraża go swoją bezpośredniością i szczerością.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=IA-86x_MDbU
 02 Bodo Sol Ziemi Sól ziemi
Reżyseria: Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders
Produkcja: Brazylia, Francja, Włochy 2014
Gatunek: dokument
Czas: 110’

Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swoim nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie.
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=AuFOBOhsD-M

02 Bodo Czarodzieska Gora Czarodziejska góra
Reżyseria: Anca Damian
Produkcja: Francja, Polska, Rumunia 2015
Gatunek: animowany, dramat
czas: 89'

„Czarodziejska Góra” to niezwykła opowieść o życiu Adama Jacka Winklera, którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Winkler wyemigrował z Polski w latach 60-tych, by żyć we Francji i tam szerzyć swoje antykomunistyczne poglądy w bardzo nietypowy sposób: organizując artystyczne happeningi, marsze homoseksualistów, wystawy obrazów. Na tle wcześniejszych i późniejszych działaczy polskiej opozycji był niezwykle wyrazistą i barwną postacią, niezakorzenioną w żadnym ruchu politycznym. Wiódł skromne życie, a robienie kariery i chęć wzbogacenia się nigdy nie były jego celem. Wraz z narodzinami i rozwojem Solidarności Winkler zaczął wycofywać się ze spraw związanych z polską działalnością opozycyjną, nie widział tam dla siebie miejsca. Wszystko zmieniło się wraz z inwazją ZSRR na Afganistan, kiedy to jak sam mówił „narodził się na nowo”. Chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom i na tym rozdziale jego życia skupia się film Anci Damian.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=RE0YojqRVjo

 10 Bodo Nasze jutro Nasze jutro
Reżyseria: Mélanie Laurent, Cyril Dion
Produkcja: Francja 2015
Gatunek: dokument
czas: 119'

"Nasze jutro" to fascynujące, ale też przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi. Jako społeczeństwo, które każdego dnia korzysta z zasobów planety, powinniśmy czuć się zobowiązani do jej ochrony i odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego schronienia dla naszych dzieci.  Wszystko wskazuje na to, że apokaliptyczne scenariusze mogą się urzeczywistnić, dlatego stajemy w obliczu konieczności jak najszybszego wdrożenia zmian i odpowiedzi na pytanie: jak chcemy by wyglądało nasze jutro?
Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=49TF6WLkoco

04 Bodo Imigranci Imigranci
Reżyseria: Jacques Audiard
Produkcja: Francja 2015
Gatunek: dramat
czas: 115'

Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko. Z obcą kobietą i jej dzieckiem, udając rodzinę, uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych.
Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana Jesythasana. Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawców, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny.
„IMIGRANCI” to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. Audiard przygląda się jednak również rodzinie – więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. Francuski reżyser stworzył kino najwyższej próby. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

01 45lat 45 lat
Reżyseria: Andrew Haigh
Produkcja: Wielka Brytania 2015
Gatunek: dramat
Czas: 93’

Już za tydzień Kate Mercer (Charlotte Rampling) uczci wraz z mężem Geoffem (Tom Courtenay) 45-lecie swojego ślubu. Przygotowania do jubileuszowej imprezy przebiegają nadzwyczaj sprawnie. Do Geoffa przychodzi jednak nieoczekiwany list. Ciało jego pierwszej miłości, zamrożone w lodowcu, zostało odnalezione w szwajcarskich Alpach. Kiedy pięć dni później ma się odbyć z dawna oczekiwana uroczystość, okazuje się, że być może nie ma już małżeństwa, które można by świętować.

 
01 Bodo W cieniu kobiet  W cieniu kobiet
Reżyseria: Philippe Garrel
Produkcja: Francja 2015
Gatunek: dramat
Czas: 73’

Pierre i Manon robią niskobudżetowe dokumenty, a na życie dorabiają w wolnym czasie. Pewnego dnia on spotyka młodą stażystkę, Elisabeth, która zostaje jego kochanką. Pierre jednak nie chce rozstać się z Manon, pragnie obu kobiet. Tymczasem Elisabeth odkrywa, że Manon również ma kochanka, i mówi o tym Pierre’owi. On wraca do żony, bo to ją tak naprawdę kocha. Czuje się zdradzony, poniża Manon, a jednocześnie zaniedbuje Elisabeth...
Zwiastun filmu:  https://www.youtube.com/watch?v=MjdMKmnDv6w

10 Bodo Git  Git
Reżyseria: Kamil Szymański
Produkcja: Polska 2015
Gatunek: dramat, kryminał
czas: 72' 

Jakub M., słynny mąciciel (Włodzimierz Matuszak) – przywódca w zakładzie karnym w Łęczycy – zostaje zamordowany. Ze wstępnych przesłuchań i akt sprawy wynika, że była to zemsta okaleczonego współwięźnia, Grzegorza R. Tydzień wcześniej Jakub M. udzielił wywiadu telewizyjnego. Dziennikarz śledczy, który z nim rozmawiał postanawia dojść do prawdy. Wywiad z mordercą odkryje szokujący bieg zdarzeń.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=UX8Yw5nD4Ac

 

 

Kino BODO
www.kinobodo.pl
Telefon: 509-192-834 Ulica Rewolucji 1905 roku nr. 78/80 90-223 Łódź