Nie buduj dużego domu


Wiele osób chce wybudować dom, po to, żeby mieć więcej miejsca niż w mieszkaniu. Jednocześnie według mnie znacznie lepiej przyjrzeć się projektom małych domów, niż szukać na siłę ogromnych budynków. Na stronach z gotowymi projektami, często znajdziesz kategorię poświęconą projektom małych domów. Przykładem takiej strony jest homekoncept.com.pl, jednocześnie wiele innych stron posiada podobne rozwiązania.

Wady dużych domów

W większości przypadków duży dom jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy. Jeżeli nie planujesz dużej rodziny, to projekt małego domu w 100% zaspokoi twoje oczekiwania. Duże domy:

  • Są droższe w budowie. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to dodatkowy wydatek. Dlatego warto przyjrzeć się projektom małych domów – one z reguły świetnie wykorzystują przestrzeń.
  • Droższe utrzymanie. Nie dość, że więcej kosztuje Cię budowa, to każdego roku więcej wydajesz na utrzymanie. Mam tutaj na myśli zarówno koszty ogrzewania, jak i np. środki czystości.
  • Bezużyteczna przestrzeń. Projekty małych domów wykorzystują każdy metr kwadratowy wnętrza. W dużych domach często można zauważyć zbyt dużą kuchnie i generalnie zbyt dużo przestrzeni. W niektórych domach z części pomieszczeń w ogóle się nie korzysta.

Oczywiście jeżeli ktoś zamierza wykorzystać duży dom to jak najbardziej jest to dobra decyzja. Jednak w większości przypadków projekty małych domów są wystarczające i zaspokoją potrzeby użytkowników. Dlatego według mnie warto się dobrze zastanowić zanim zdecyduje się na budowę dużego domu.